Nižší hospodářský růst Číny způsobí problémy korporátním firmám se splácením svých dluhů
Pomalejší hospodářský růst bude firmám způsobovat problémy s dostáním svým závazkům, a navíc zvyšuje riziko nesplacení korporátních dluhopisů. Čína se snaží dalšímu růstu pomoci prostřednictvím daňových škrtů, monetární expanzí a zároveň se snaží zamezit tvorbě nekvalitních úvěrů poskytovaných nebankovními sektory.
Shanghai
Autor: [PierreSelim]
- Zpomalující se ekonomika Číny bude firmám způsobovat problémy se splácením svých dluhů, s odvoláním na americkou ratingovou společnost Standard & Poor's.
- Ekonomické zpomalování postupuje napříč celou Čínou a ohrožuje tak ziskovost firem v téměř všech korporátních sektorech, uvádí report ratingové společnosti.
Dokonce i po zavedení nových opatření ke stimulaci ekonomiky Číny bude její zpomalování způsobovat firmám v zemi stále větší problémy splácet své dluhy během tohoto roku.
Čínská vláda v pondělí zveřejnila oficiální čísla HDP roku 2018, která ukázala, že druhá největší ekonomika světa rostla nejpomalejším tempem v téměř třech dekádách.
Zatímco roční růst o 6,6 % je číslo, o kterém si ostatní země můžou nechat zdát, co se týče čínské ekonomiky, tak tato čísla potvrzují pokračující pokles hospodářského růstu druhé největší ekonomiky světa. Slabší ekonomický růst může pro zadlužené společnosti představovat menší ziskovost a současně může zvyšovat rizikovost korporátních dluhopisů.
„Političtí představitelé Číny úmyslně směřují čínskou ekonomiku k nižšímu, ale udržitelnějšímu růstu, nicméně rozsah v jakém k ekonomickému zpomalení došlo, zvyšuje obavy ohledně dalšího ekonomického vývoje,“ s odkazem na report agentury s dodatkem, že zvýšené obavy z nesplacení korporátních dluhopisů jsou na místě.
Obavy z rostoucího dluhového zatížení přiměly v minulém roce politiky, aby zamezili poskytování nebankovních půjček, které jsou obecně známy jako stínová ekonomika.
Na druhou stranu slábnoucí ekonomika v kombinaci s obchodními válkami se Spojenými Státy donutila čínské představitele k zavedení stimulačních opatření v podobě daňových škrtů a monetární expanze. Právě nižší daně by měly být hlavním nástrojem, kterým se Beijing chystá jít proti zpomalující se ekonomice.
Zdroj: CNBC
Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Americké trhy oslabují
- Frankfurt uzavírá pondělní seanci růstem
- Burza na kladné nule, Kofola na maximech
- Americké indexy otevírají v červeném, Trump plánuje oznámit výsledky obchodních dohod
- Manažerské obchody: V červnu byl aktivní management Monety, Footshopu a Kofoly
- Americké futures kontrakty indikují open v záporném teritoriu
- Makroekonomický výhled na tento týden: FOMC Minutes, vypršení odkladu zavedení cel
- Vývoj cen komodit: Kukuřice (-3,03 %), zemní plyn (-2,82 %), pšenice (-2,2 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,62
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v květnu meziročně vzrostly o 1,8 % při očekávání růstu o 1,4 %