Kofola ČeskoSlovensko: vybraná témata z konferenčního hovoru
Dnes se konal konferenční hovor s managementem Kofoly. Vybrali jsme několik zajímavých témat.
Výhled EBITDA na letošní rok: zřejmě jedna z nejsledovanějších otázek dnešního hovoru. Oproti našim předpokladům nakonec ze strany managementu nezaznělo konkrétnější číslo. Daniel Buryš (mimochodem nový CEO pro česko-slovenské aktivity, jeho dosavadní funkci finančního ředitele přebírá Pavel Jakubík) potvrdil dosavadní výhled ve výši 1000 mil. Kč, nicméně dodal, že je to minimální hranice a naznačil významnější překonání této úrovně. Na jednu stranu je tak patrná ze strany managementu jistá opatrnost a vnímání jistých rizik, jenž mohou tlumit výsledky ve 4Q 2018 (situace v Polsku či např. vývoj v Chorvatsku), na druhou stranu je patrná určitá míra optimismu, když např. loňský 4Q byl negativně zatížen nerealizací každoročního předzásobení ze strany maloobchodníků, což by se letos nemuselo opakovat a mohlo by to podpořit čísla za 4Q 2018. Náš aktuální pohled na letošní EBITDA neměníme a i po výsledcích za 3Q 2018 držíme prognózu ve výši 1050 mil. Kč (+10,5 % ve srovnání s rokem 2017).
Ceny cukru v příštím roce: Kofola již na příští rok uzavřela se svými dodavateli kontrakty na cukr a je tak v tomto směru zajištěná. Konkrétní cenu Buryš neřekl, nicméně sdělil rozmezí 240 – 270 EUR/t, což by znamenalo další cca 30% meziroční pokles nákladů na cukr (v letošním roce Kofola také těží z cca 30% snížení cen). Toto cenové rozpětí vnímáme pozitivně, jelikož původní indikace hovořily o cca 15% poklesu. Kofola navíc reálně uvažuje o podepsání delšího kontraktu, konkrétně na rok 2020, a to za cenu, kterou má zajištěnu na rok 2019. Kofola naznačila obavy z určitého budoucího navyšování cen, zajištění nízké ceny cukru i na rok 2020 tak vítáme a tento krok hodnotíme příznivě. Na druhou stranu je dle Buryše potřeba vnímat pokračující tlaky na růst mzdových nákladů, které by se měly přelít i do příštího roku, a rovněž Kofola bude v roce 2019 zřejmě čelit rostoucím materiálovým nákladům na výrobu PET lahví, což by dle Buryše mohlo ukrojit až polovinu úspor plynoucích z nižších nákladů na cukr.
Exit z Polska: zřejmě nebude jasno do konce letošního roku a je dost možné, že Kofola bude v Polsku fungovat v úspornějším režimu (bez výraznějších investic) i v první polovině roku 2019. Na druhou stranu dochází k prodeji tamního nepotřebného majetku. Konkrétně Kofola oznámila prodej výrobního závodu v Bielsku za cenu 100 mil. Kč, jenž byl uzavřen v roce 2016. Druhý závod v Grodzisku, k jehož uzavření došlo na konci roku 2017, je chystán k prodeji. Výroba je tak prozatím soustředěna do jediného závodu v Kutně.
Dividenda: Buryš potvrdil stávající dividendovou politiku, tzn. vyplácet minimálně 60 % konsolidovaného čistého zisku. Sice naznačil, že letošní mimořádná dividenda ve výši 16,2 Kč na akcii by se v příštím roce nemusela opakovat, nicméně indikuje výplatu v absolutní výši kolem 300 mil. Kč. To by znamenalo dividendu poblíž 13,5 Kč na akcii (solidní 4,5% dividendový výnos), což je v souladu s naším výhledem.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Kofola oznámila akvizici Aso Vending, slovenského lídra v nápojových a jídelních automatech
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za rok 2024
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za rok 2024
- Snižujeme doporučení na akcie Kofoly z „koupit“ na „držet“, cílovou cenu potvrzujeme na 410 Kč
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci s mírným ziskem 0,1%.
- Frankfurtská burza klesla v čele s akciemi Bayer
- Index Dow Jones se drží v kladných úrovních.
- Pražská burza navyšovala maxima
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 9. květnu vzrostly o 3454 tis. barelů
- Nvidia a AMD vedou růst amerických akcií na začátku obchodování
- Americké futures kontrakty nepatrně posilují
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,14 %), ropa (-1,29 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 22,2
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 9. květnu vzrostl o 1,1 %