I přes riziko eskalujících cel ze strany USA uzavřely asijské indexy převážně v zeleném teritoriu
Příštím týdnem hodlá Trumpova administrativa uvalit 10% cla na čínský export v objemu 200 mld. USD. I přes eskalaci napjatých čínsko-amerických obchodních vztahů asijské indexy avizují zelená čísla, výjimkou je Hang Seng index, který umazal -0,27 %. Australský S&P/ASX 200 také v minusu s -0,38 %.
Příštím týdnem hodlá Trumpova administrativa uvalit 10% cla na čínský export v objemu 200 mld. USD, což znamená dopad až na na polovinu čínského vývozu. Americký prezident Trump však nešetřil ostrými slovy, když zmínil, že existuje možnost navýšení cel až na 25 % v příštím roce, pokud do té doby nevzejde obchodní dohoda mezi oběma aktéry. Nicméně otázka, zda k takové dohodě vůbec dojde, visí ve vzduchu. Dle slov Iris Panga, hlavního ekonoma čínské pobočky ING bank, je totiž možné, že Čína odmítne další vyjednávání, protože americký prezident svoji výhružkou navýšení cel porušil svůj dosavadní slib o jejich dalším nenavyšování.
I přes eskalaci napjatých čínsko-amerických obchodních vztahů asijské indexy avizují zelená čísla, výjimkou je Hang Seng index, který umazal -0,27 %. Nikkei, index obsahující japonského akciové tituly, posílil ze všech nejvíce, a to o 1,51 %. Australský S&P/ASX 200 pak v minusu s -0,38 %.
Rétorika Bílého domu měla vyšší vliv na čínskou měnu. V návaznosti na ní totiž čínský renminbi deprecioval až o 0,4 % od středního kurzu stanoveného centrální bankou Číny, od kterého se může tržní kurz pohybovat maximálně o 2 % oběma směry.
Japonský Nikkei 225 +1,51 % na 23442,32 b.
Hongkongský Hang Seng -0,27 % na 26859,63 b.
Čínský Shanghai Composite +0,84 % na 2674,0773 b.
Jihokorejský Kospi +0,25 % na 2308,86 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,38 % na 6161,5 b.
Zdroj: Financial Times, Reuters
Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké trhy pod tlakem na většině sektorů
- DAX zakončuje čtvrtek na červené nule, v uplynulé seanci ztrácely cementárny
- Unilever reportoval výsledky za 4Q a fiskální rok 2025
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 6. únoru poklesly o 249 mld. kubických stop
- Pražská burza klesá potřetí v řadě, akcie CSG ztratily dalších -3,65%
- USA: Prodeje existujících domů v lednu meziměsíčně poklesly o 8,4 % při očekávání poklesu o 4,6 %
- Wall Street otevírá obchodování smíšeně, pokračuje výsledková sezóna
- Nebius zveřejnil výsledky za 4Q pod odhady, pro rok 2026 cílí na anualizované tržby 7–9 mld. USD
- Německo: Běžný účet platební bilance dosáhl 16,1 mld. EUR
- Pondělní svátek v USA




