Německý DAX na pozadí tureckých problémů v záporu; Bayer stáhnul dolů soudní verdikt proti Monsantu
Německý DAX uzavřel na pozadí tureckých problémů v záporu, klesaly zejména bankovní tituly. Bayer skokově oslabil na základě soudního verdiktu v neprospěch Monsanta.
Německý DAX se stejně jako celá Evropa na startu týdne od začátku seance obchodoval v záporu, a nakonec uzavřel slabší zhruba o půl procenta. Na evropských trzích se po celý den projevoval negativní sentiment z titulu obav o dění v Turecku. Mírné uklidnění situace se pokusila přinést tamní centrální banka, která zveřejnila seznam nástrojů, kterými je schopna pomoci tureckým bankám s případnými problémy s likviditou. Turecká lira se však nadále obchoduje velmi blízko hranice 7 USD/TRY. Pod tlakem tak v Evropě stejně jako v pátek byly bankovní tituly. Deutsche Bank navíc nepomohlo ani snížení doporučení ze strany americké Bank of America z předchozího neutral na underperform. Ve zprávě uvádí Bank of America jako důvod nižší bilanci banky indikující nižší budoucí ziskovost. Analytici americké banky vyjadřují pochybnosti ohledně schopnosti Deutsche Bank (DBK; -2,0 %) dostát svým střednědobým cílům bez toho, aniž by nadále musela snižovat rozvahu, a to nad již probíhající redukce. Dnes také banka oznámila, že škrty v Asii jsou téměř dokončeny. Klesala však i Commerzbank (CBK; -2,0 %), kterou do kladných vod nedostalo ani zvýšení doporučení ze strany Berenbergu na hold z předchozího sell.
Nejvýrazněji však v pondělí odepisoval chemický a farmaceutický koncern Bayer (BAYN; -10,3 %) poté, co byl zveřejněn verdikt amerického soudu v neprospěch společnosti Monsanto, kterou Bayer nedávno akvíroval. Soud v San Francisku nařídil Monsantu zaplatit odškodné 289 milionů dolarů za to, že herbicid americké firmy způsobil žalobci rakovinu. Bayer se tak propadl na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
| Index DAX -0,53 % na 12358,74 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější akcie | Změna | Nejslabší akcie | Změna |
| Deutsche Boerse (DB1) | +1,6 % | Bayer (BAYN) | -10,3 % |
| SAP (SAP) | +1,5 % | Deutsche Bank (DBK) | -2,0 % |
| Adidas (ADS) | +1,3 % | Commerzbank (CBK) | -2,0 % |
| Covestro (1COV) | +1,2 % | Merck (MRK) | -1,0 % |
| Munich Re (MUV2) | +0,9 % | ThyssenKrupp (TKA) | -0,8 % |
Zdroj: Bloomberg
František Mašek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Frankfurtská burza v úvodu úterního obchodování oslabuje
- Frankfurtská burza na začátku obchodování roste
- Frankfurtská burza neudržela zisky a zakončuje obchodování ve ztrátě
- Frankfurtská burze otevírá v záporu, Commerzbank odmítla nabídku od UniCredit
- Frankfurtská burza v úvodu týdne nepatrně oslabuje
Nejnovější:
- Akcie ASML klesají po návrhu USA na zpřísnění exportních omezení čipových technologií
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,17 %), pšenice (-1,05 %), kukuřice (-0,61 %)
- Americký program Medicare zaplatí v roce 2027 soukromým pojišťovnám o 2,48 % více
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,5
- Eurozóna: Index investorské důvěry Sentix v dubnu na -19,2 b. při očekávání -8 b.
- Firemní výsledky pro tento týden: Delta Air Lines, Constellation Brands,..
- Pershing Square Capital Management navrhl spojení s Universal Music Group
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve službách v březnu podle konečných dat na 50,2 b.
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve službách v březnu podle konečných dat na 50,9 b.
- Anthropic rozšiřuje spolupráci s Googlem a Broadcomem v oblasti výpočetní kapacity




