Záznam jednání bankovní rady ČNB ze dne 27. června: Inflace nad cílem a napjatý trh práce
Česká národní banka zveřejnila záznam jednání bankovní rady z 27. června, kdy bankovní rada jednomyslně rozhodla o zvýšení limitní úrokové sazby pro dvoutýdenní repo o 25 bazických bodů na 1 %. Zároveň zvýšila lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 2 % a diskontní sazbu ponechala na 0,05 %.
Květnová inflace přesáhla cíl
Podle zprávy se inflace v průběhu druhého kvartálu zvyšovala, až v květnu přesáhla cíl 2 %. Oproti prognóze byla vyšší inflace způsobena zejména v důsledku růstu cen pohonných hmot a potravin, částečně také růstem jádrové inflace.
HDP za Q1 v souladu s prognózou zpomalil, mzdy dále rostou
Růst české ekonomiky za první čtvrtletí tohoto roku podle očekávání zpomalil, zpomalil ovšem více, než se čekalo. Důvodem byl zejména záporný příspěvek čistého vývozu a menší tvorba zásob. Ke zpomalení také přispěl pomalejší růst spotřeby domácností, nicméně dynamika růstu zůstává podle zprávy nadále robustní. Na druhé straně vládní výdaje a fixní investice pomohly růstu HDP více, než předpovídala prognóza.
Trh práce zůstává stále napjatý, indikátory stále naznačují jeho pokračující přehřívání. Nezaměstnanost klesala podle očekávání již jen mírně a růst mezd dále zrychlil.
Proinflační rizika
Členové bankovní rady vyhodnotili rizika prognózy inflace na horizontu měnové politiky za proinflační. Jedním z nejdůležitějších proinflačních faktorů je měnový kurz, který se pohybuje ve srovnání s prognózou na slabších úrovních, což vytváří prostor zpřísňování měnových podmínek zvýšením úrokových sazeb. Růst domácí spotřeby generuje stabilní inflační tlaky. K inflačním tlakům nadále přispívá napjatý trh práce, kde růst mezd nemusí být kompenzován dostatečným růstem produktivity.
Na druhou stranu protiinflačním rizikem jsou globální nejistoty plynoucí z rizika obchodní války a dopady brexitu. Nicméně během jednání rady zaznělo, že není možné ve střednědobém horizontu nyní vliv globálních nejistot kvantifikovat.
Zdroj: ČNB
Marek Šilhart, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P 500 uzavírá na novém rekordu
- Amerika obchoduje smíšeně
- Německé akcie v úterý klesly
- Dividenda Kofoly ČeskoSlovensko v roce 2026 a dalších letech (+komentář analytika)
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v květnu vzrostl na 0,4 b. při očekávání 0 b.
- Pražská burza mírně v plusu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v květnu vzrostla na 93,1 b.
- Wall Street v úvodu posiluje
- USA: Index cen domů FHFA v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 % podle očekávání
- Americké futures kontrakty posilují




