Americké akciové trhy obchodují v zeleném teritoriu.
Index Dow Jones +0,57 % na 24495,49 b. Index S&P 500 +0,89 % na 2760,84 b. Index Nasdaq Composite +1,21 % na 7678,271 b.
V páteční seanci se americké akciové trhy pohybují v zeleném teritoriu a index Dow Jones přidává 0,57% a širší S&P 500 je silnější o 0,89%. Investoři jsou zatím opatrní a obchodování je ovlivněno uvalením cel na čínskou produkci ze strany Spojených států a to v rozsahu 34 mld. amerických dolarů. Čínská strana v souladu, jak avizovala odpověděla podobným úkonem vůči americké produkci. Dnes byla také reportována data, která se týkala ekonomiky USA, která za měsíc červen vytvořila 213 000 pracovních míst, když tržní odhad byl 195 000 míst. Současně byla zveřejněna průměrná hodinová mzda, která v červnu stoupla meziročně o 2,7%, když analytici čekali nárůst o 2,8%. Na tuto situaci zareagoval dolar na páru s eurem silným oslabením o -0,56% a dostal se k cenové úrovni 1,1756 USD/EUR.. S oslabujícím dolarem se dnes nedaří žlutému kovu, které ztrácí 0,26% a pohybuje se u úrovně 1253 USD/Troy. unci.
Při poklesu ceny zlata se dnes nedaří akciím těžařských společností v tomto sektoru a tak akcie předního těžaře zlata a mědi Newmont Mining Corp. ( NEM ) ztrácí více než 1,2% a také o necelých 1,3% ztrácí akcie konkurenční společnosti Randgold Resources ( GOLD ). Naopak proti tomuto poklesu se postavily ze začátku seance akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold ( ABX ), které si připisovaly 0,5%, ale nyní již v červeném ztrácí necelých 0,4% a také za zmínku stojí akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO ), jež obchodují s 0,5% ztrátou. V centru dění je také lehká americká WTI, která s oslabením dolaru proti euru o více než 0,5% obrátila z červených čísel a nyní WTI přidává 1% a pohybuje se u úrovně 73,67 USD/barel. Je třeba poznamenat, že WTI se v předchozím poprvé od roku 2014 dostala na hranici 75 USD/barel a podle analytiků jsou hlavní příčinou růstu WTI výpadky produkce v Kanadě a Libyi, které tak způsobují relativní nedostatek suroviny na trhu v průběhu hlavní motoristické sezóny. Na tuto situaci pozitivně reagují akcie těžařských společností a více než 1,3% růst zaznamenávají akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z ropných věží z oceánu a také společnost Marathon Oil Corp. ( MRO ), jejíž akcie rostou o více 1%. O necelé 1% se posouvají výš také akcie těžaře ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ) a za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které obchodují silnější o 1% a také konkurenční akcie společnosti Halliburton ( HAL ) jsou na tom podobně a připisují si více než 0,9%.
Za pozornost dnes stojí také akcie farmaceuticko - biotechnologické společnosti Biogen ( BIIB ), které za silného zájmu investorů přidávají více než 15%, kde hlavní příčinou růstu je odbornou veřejností sledovaný lék proti Alzheimerově chorobě, který při klinických zátěžových testech ukázal řadu pozitivních výsledků. Z farmaceutických společností se daří také akciím Abbvie ( ABBV ), které posilují o více než 2,1% a také se dobře vede akciím společnosti Pfizer ( PFE ) s nárůstem více než 0,7%.
Index S&P 500 +0,89 % na 2760,84 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Zdravotní péče | +1,4 % | Telekomunikace | +0,4 % |
Informační technologie | +1,1 % | Reality | +0,4 % |
Finanční sektor | +0,8 % | Utility | +0,5 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Biogen (BIIB) | +15 % | Gap (GPS) | -1,8 % |
Advanced Micro Devices (AMD) | +5,3 % | Cboe Global Markets (CBOE) | -1,4 % |
Gilead Sciences (GILD) | +3,2 % | Newmont Mining Corp (NEM) | -1,2 % |
Charles Schwab Corp (SCHW) | +3,2 % | Qorvo (QRVO) | -1,0 % |
DISH Network Corp (DISH) | +3,1 % | Estee Lauder Cos (EL) | -0,9 % |
Luboš Bedrník, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii