Výnosy v USA oscilují nad 3 % a indikují tak mírné zvýšení inflačních očekávání
Výnosy v USA oscilují nad 3 % a indikují tak mírné zvýšení inflačních očekávání. Výnos desetiletého vládního dluhopisu na 3,0355 %.
Výnosy amerických vládních bondů dnes v průběhu dopoledne a odpoledne rostou v návaznosti na očekávání příchozch dat o maloobchodních tržbách v USA. Rostoucí výnosy (nad 3 %) tak indikují očekávání vyšší inflace ve Spojených státech, které by měla ve vyšší dynamice pomáhat zejména fiskální uvolněnost administrativy Donalda Trumpa v podobě snížení daní.
Od Fedu se prozatím v tomto roce očekávají tři, případně čtyři, zvýšení úrokových sazeb. Americkou centrální bankou sledovaná inflace PCE je na horizontu měnové politiky (12 - 18 měsíců v budoucnu) podle prognózy samotného Fedu na, či velmi blízko, 2% inflačního cíle. Rostoucí výnosy tak ukazují, že trhy věří, že dynamika inflace v USA bude v nejbližší budoucnosti oproti předchozím kvartálům silnější. Výnosy se nad 3 % dostaly poprvé za poslední čtyři roky na konci dubna. V současné chvíli výnos desetiletého vládního dluhopisu osciluje mírně nad 3% hranicí na 3,0355 %. V den zvolení Donalda Trumpa na podzim roku 2016 se výnos desetiletého vládního amerického bondu pohyboval na 1,83 %.
Dolar dnes na páru s eurem na 1,186 EUR/USD.
Vývoj desetiletého amerického vládního bondu; Zdroj: The Financial Times
Zdroj: The Financial Times, Fed
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Pražská burza umazala část pondělních ztrát
- Wall Street se v úvodu seance obchoduje v červených číslech
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,95 %), měď (+1,37 %), ropa (-1,23 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,8
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 1Q 2026
- Hewlett Packard Enterprise za 2Q výrazně překonal očekávání a navýšil svůj celoroční výhled
- Eurozóna: Index CPI v květnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 3,2 % podle očekávání
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,51 %), ropa (-1,41 %), měď (+1,4 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,27
- Německý index DAX v úvodu posiluje, Unicredit si zajistí podíl v Commerzbank nad 30 %





