Dozorčí rada ČEZu souhlasí s prodejem bulharských aktiv
Slova Václava Pačese (informovali jsme zde) potvrdila tisková zpráva ČEZu, ve které je sděleno, že dozorčí rada vyslovila souhlas s prodejem bulharských aktiv společnosti Inercom (o bulharské firmě Inercom již dříve spekulovala média). Konkrétně ČEZ prodává sedm firem: především se jedná o distribuční společnost CEZ Razpredelenie (ČEZ v ní vlastní 67% podíl) a prodejní společnost CEZ Elektro Bulgaria (rovněž 67% podíl). Dále se jedná o firmy CEZ Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group.
Podle prohlášení ČEZu dojde k podpisu smlouvy v nejbližších dnech. Vypořádání transakce ještě musí podlehnout souhlasu bulharského antimonopolního úřadu. Mezinárodní arbitráž, kterou ČEZ zahájil vůči Bulharsku v červenci 2016, není prodejem dotčena a bude nadále vedena ze strany ČEZ. Dle dřívějších vyjádření ČEZu se výše nároků v arbitráži pohybuje v řádu stovek milionů eur.
Prodej bulharských aktiv se významněji skloňuje již od počátku loňského roku, kdy ČEZ informoval o zájmu několika investorů o tyto aktiva. Loni v květnu pak ČEZ oficiálně zahájil jednání s vybranými zájemci. ČEZ je dlouhodobě nespokojen s podnikáním v Bulharsku, často musel čelit nepříznivému a hůře předvídatelnému regulatovnímu prostředí. Již loni na podzim společnost prodala uhelnou elektrárnu Varna (dle médií údajně za cca 1,3 mld. Kč), o prodeji zbylé hodnotnější části majetku (kam patří zejména distribuce a prodej, kde ČEZ drží 67% podíl) mělo být podle původních plánů rozhodnuto už koncem roku 2017. V polovině loňského prosince pak management ČEZu sdělil, že vede exkluzivní jednání s jedním zájemcem a naznačil, že rozhodnutí o prodeji se může protáhnout i za horizont roku 2017.
Příběh prodeje bulharských aktiv se tak uzavírá posvěcením transakce ze strany dozorčí rady. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Podle vyjádření ČEZu se nabídka společnosti Inercom výrazně pohybuje nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním a výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice (za nákup 67% podílu v distribuční a prodejní společnosti ČEZ v lednu 2005 zaplatil 281,5 mil. EUR). Včetně prodejní ceny pak podle ČEZu celkové 14ti leté podnikání v Bulharsku vykazuje pozitivní výnos.
Dle dřívějších tržních spekulací by se prodejní cena zbylých bulharských aktiv mohla pohybovat v rozmezí 8 – 9 mld. Kč, což bychom vzhledem k provozním ziskům těchto aktiv (roční EBITDA kolem 1,4 mld. Kč) a rizikům souvisejících s podnikáním v Bulharsku, považovali za adekvátní úroveň. Včetně Varny by se pak mohl celkový příjem za bulharská aktiva pohybovat poblíž 10 mld. Kč, což je na cca 7x násobku EBITDA. To je podle našeho názoru rozumná úroveň.
Prodej bulharských aktiv by neměl být pro trh překvapením a měl by ho podle našeho názoru vnímat spíše pozitivně i s ohledem na to, že příjem z této transakce může znamenat solidní finanční polštář pro budoucí dividendu.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii