Americké indexy před prodlouženým víkendem smazaly úvodní zisky
Zámořské trhy v úvodu seance navázaly na předchozí růst a registrovaly solidní zisky, když širší index S&P500 posiloval o více než 0,8%, tradiční DJIA pak zpevňoval bezmála o 1%. Před blížícím se prodlouženým víkendem ale indexy začaly postupně zisky umazávat a aktuálně se pohybují v blízkosti včerejších zavíracích hodnot na pozadí pokračujícího posilování amerického dolaru. Ten se přiblížil na páru s eurem hladině 1,24 (-0,8%). Růst naopak po předchozích ztrátách registrují dluhopisy při poklesu výnosu referenčního 10letého vládního bondu zpět pod hranici 2,9% (aktuálně 2,877%). I přes umazávání pátečních zisků index S&P500 směřuje k nejlepší týdenní výkonnosti (aktuálně +4,5%) od r. 2013 po „krvavém“ minulém týdnu, při kterém ztratil téměř 5,2% po předchozí týdenní ztrátě 3,85%. Vývoj seance mírně negativně ovlivnil i výsledek vyšetřování Spojených států ohledně ruského vměšování do amerických prezidentských voleb, který vedl k obvinění 13 ruských osob a 3 subjektů.
Obrat na dolaru podlomil kladný vývoj u drahých kovů, které se posunuly do červených čísel v čele se stříbrem, oslabující o 1,3% na 16,65 USD/oz, zlato pak ztrácí 0,5% na 1346,5 USD/oz. V segmentu energií se pod tlakem nadále drží zemní plyn, ztrácející 0,6% na 2,565 USD/mmbtu, naopak ropa pokračuje v růstovém tažení při 4. růstové seanci v tomto týdnu a maže tak předchozí tučné ztráty. Dnes zpevňuje o 0,5% na 61,65 USD/b.
V rámci S&P500 se daří spíše defenzivním segmentům – telekomunikace zpevňují o 0,8%, reality a zdravotnictví pak posilují o 0,7%. Naopak mírné ztráty registruje sektor zbytných statků (-0,3%) a komoditní společnosti (-0,2%).
Nejlepší individuální výkonnost pak podává restaurační řetězec Chipotle Mexican Grill (CMG +5,1%), když investoři nadále kvitují dříve oznámený příchod nového CEO B.Niccola, který opustí stejnou pozici u známého konkurečního řetězce Taco Bell. Akcie od té doby již zpevnila o 20% po předchozí mizerné výkonnosti při poklesu akcií na mnohaletá minima. Na opačném konci spektra se nachází akcie prodejce značkového oblečení VF Corp (VFC -11%), jehož kvartální výsledky investory nenadchly a titul ustupuje z víceletých maxim.
Index S&P 500 +0,17 % na 2735,87 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Telekomunikace | +0,8 % | Zbytná spotřeba | -0,3 % |
Reality | +0,7 % | Energie | -0,3 % |
Zdravotní péče | +0,7 % | Základní materiály | -0,2 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Chipotle Mexican Grill (CMG) | +5,1 % | VF Corp (VFC) | -11 % |
Nucor Corp (NUE) | +3,9 % | Vulcan Materials (VMC) | -5,2 % |
Flowserve Corp (FLS) | +3,3 % | Cboe Global Markets (CBOE) | -4,8 % |
Huntington Ingalls Industries (HII) | +3,2 % | Under Armour (UAA) | -4,1 % |
H&R Block (HRB) | +3,2 % | Chesapeake Energy Corp (CHK) | -4,0 % |
David Lamač, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii