Denní report - středa 07.02.2018
ČR: Oživení na pražské burze táhl Čez a Erste Bank, SRN: Německé a evropské akcie oživily na pozadí oslabujícího eura, USA: Americké akcie po závěrečném výprodeji v červeném
Pražská burza
Hlavní zprávy
Devizové rezervy (leden):
aktuální hodnota: $151,7 mld.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: $148,0 mld.
Očekávané události
09:00 Míra nezaměstnanosti (leden): očekávání trhu: 3,9 %, předchozí hodnota: 3,8 %
Popis trhu
Zámořské akcie po páteční a především silné pondělní korekci se včera zklidnily a částečně umazávaly předchozí ztráty. Oživení se dnes přeneslo i na asijské a západoevropské burzy. Rovněž pražská burza tak po třech ztrátových seancích zabrala a měřeno indexem PX posílila o 1,64% na 1 116 bodů. Tahounem růstu se stal Čez (521 Kč +2,56%) a Erste Bank (1 032 Kč +2,84%). Elektrárenská emise denní zisky navýšila po zprávě, že vláda jmenuje expertní komisi pro posouzení plánu na rozdělení společnosti a Erste Bank kromě sentimentu těžila i z růstu konkurenční banky na rakouském trhu Raiffeisen Bank, která po dnešních výsledcích vyskočila o +6%. Moneta Money Bank dnes reportovala slušná čísla za rok 2017 a taktéž návrh dividendy za uplynulý rok potěšila investory. Nicméně výhled dividendy na příští tři roky zaostal za očekáváním a ocenění akcie tak zakončilo s malou změnou +0,48% na 83 Kč. Cme před zítřejšími výsledky posílilo o +1,37% a Komerční banka, která bude taktéž zítra reportovat, přidala +0,89% na 905 Kč. V kladném teritoriu zakončil i Vig (691 Kč +1,17%) s růstem výnosů na západoevropských trzích. Se ziskem zakončil rovněž Pegas (+0,69%), O2 (+0,55%) a Unipetrol (+0,40%). Podobně jako včera zobchodovaný objem na burze překonal dlouhodobé průměry, když dosáhl 1,2 mld. Kč.
Podnikové zprávy
Moneta: Výsledky hospodaření za 4Q/2017
Projekce hospodaření mediální společnosti Central European Media Enterprises za 4Q 2017
Komerční banka: Projekce hospodaření za 4Q/2017
Vláda jmenuje expertní tým, aby posoudil plán na rozdělení společnosti ČEZ, říká Babiš
Německo
Hlavní zprávy
Průmyslová výroba (m-m) (sezónně očištěno) (prosinec):
aktuální hodnota: -0,6 %
očekávání trhu: -0,7 %
předchozí hodnota: 3,4 % / revize: 3,1 %
Průmyslová výroba (y-y) (očištěno o počet pracovních dní) (prosinec):
aktuální hodnota: 6,5 %
očekávání trhu: 6,8 %
předchozí hodnota: 5,6 % / revize: 5,5 %
Očekávané události
08:00 Obchodní bilance (prosinec): očekávání trhu: 21,0 mld., předchozí hodnota: 23,7 mld.
08:00 Běžný účet platební bilance (prosinec): očekávání trhu: 28,0 mld., předchozí hodnota: 25,4 mld.
08:00 Vývoz (m-m) (sezónně očištěno) (prosinec): očekávání trhu: -1,0 %, předchozí hodnota: 4,1 %
08:00 Dovoz (m-m) (sezónně očištěno) (prosinec): očekávání trhu: -0,7 %, předchozí hodnota: 2,3 %
Popis trhu
Index DAX si připsal 1,6 % na 12590,43 b. Německým a evropským akciím se podařilo zlomit sedmidenní ztrátovou sérii, která v úterý vyvrcholila výrazným propadem. Středeční růstová seance umazala pouze část úterních ztrát indexu DAX. Oporou evropským akciím bylo i euro, které vůči dolaru začalo odpoledne oslabovat a evropské indexy se pohybovaly spolu s ním. Kolem šesté hodiny ztrácelo 0,8 %. Oživení se však nedočkaly všechny akcie z DAXu. Např. Deutsche Bank (DBK), která spolu s dalšími finančními tituly patřila mezi nejztrátovější tituly v úterý, pokračovala v poklesu i ve středu a během dne oslabila o více než 4 %, aby nakonec uzavřela s 0,4% ztrátou. Mírně oslabila také Lufthansa (LHA; -0,3 %). Nejvíce posílily akcie mediální skupiny ProSieben (PSM; +4,7 %) a Adidasu (ADS; +5,3 %). Ten se dočkal zvýšeného doporučení ze strany analytiků Mainfirst na „outperform“ s cílovou cenou 230 EUR z „neutral“ s 200 EUR.
USA
Hlavní zprávy
Index žádostí o hypotéky MBA (2. února):
aktuální hodnota: 0,7 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -2,6 %
Změna zásob benzínu podle EIA (2. února):
aktuální hodnota: 3414 tis.
očekávání trhu: 500 tis.
předchozí hodnota: -1980 tis.
Změna zásob surové ropy podle EIA (2. února):
aktuální hodnota: 1895 tis.
očekávání trhu: 3150 tis.
předchozí hodnota: 6776 tis.
Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (2. února):
aktuální hodnota: -711 tis.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -2224 tis.
Změna zásob destilátů podle EIA (2. února):
aktuální hodnota: 3926 tis.
očekávání trhu: -1250 tis.
předchozí hodnota: -1940 tis.
Očekávané události
14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (3. února): očekávání trhu: 232 tis., předchozí hodnota: 230 tis.
14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (27. ledna): očekávání trhu: 1940 tis., předchozí hodnota: 1953 tis.
15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (4. února): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 54,6
16:30 Změna zásob plynu podle EIA (2. února): očekávání trhu: -111, předchozí hodnota: -99
Popis trhu
Americké akcie za sebou mají volatilní seanci. V její úvodní části nejprve pokračovaly v odmazávání ztrát, které utrpěly během výprodejů na přelomu týdne. Později však investoři pod vlivem rostoucích výnosů dluhopisů znejistěli a indexy odevzdaly většinu dnešních zisků. V posledních minutách obchodování se pak definitivně propadly do červených čísel. DJIA oslabil o 0,08%, SP500 ztratil 0,5%, zatímco kompozitní NASADQ si odepsal 0,9%. Pod prodejním tlakem se ocitly díky klesající ropě a zemnímu plynu energetické tituly (-1,7%), nedařilo se ani informačním technologiím (-1,4%) a sektoru základních materiálů (-0,9%). Rostly naopak telekomunikace (+0,3%), průmyslové podniky (+0,3%) a finanční společnosti (+0,2%). V rámci indexu SP500 si nejhůře vedl řetězec restaurací Chipotle Mexican Grill (CMG -11%). Investory zklamaly jeho výsledky za poslední čtvrtletí. Opačným směrem zamířil výrobce hraček Hasbro (HAS +9,5%). Na komoditních trzích převládala červená barva. Oslabila již zmiňovaná ropa (-2,6%), měď (-3,0%), zemní plyn (-2,2%) nebo stříbro (-1,8%). Rostla naopak pšenice (+3,2%).
Podnikové zprávy
Zábavní parky pomohly společnosti Walt Disney v 1Q překonat odhady i přes pokles dalších divizí
Řetězec Chipotle ve 4Q rostl díky vyšším cenám a novým restauracím, o staré byl menší zájem
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pátek 02.05.2025
- Denní report - čtvrtek 01.05.2025
- Denní report - středa 30.04.2025
- Denní report - úterý 29.04.2025
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025