Moneta: Projekce hospodaření za 4Q/2017
MONETA Money Bank zveřejní výsledky svého hospodaření za 4Q/17 ve středu 7. 2. 2018 před otevřením trhu.
- Celkové provozní výnosy za 4Q/17 dosáhly dle naší projekce meziroční pokles o 9 % na 2,48 mld. Kč. Čistý úrokový výnos Monety v odhadované výši 1,8 mld. Kč (-9 % y/y) by měl být nadále pod tlakem klesající čisté úrokové marže banky v návaznosti na změnu cenové strategie Monety v oblasti spotřebitelských úvěrů a rostoucího podílu úvěrů s nižší marží (hypoteční úvěry) v rámci úvěrového portfolia.
- Výnosy z poplatků a provizí ve 4Q/17 doznaly dle našeho odhadu meziroční stagnace při 497 mil. Kč. Rostoucí poplatkové výnosy z křížových prodejů (investiční a pojistné produkty) by měly kompenzovat pokračující pokles servisních poplatků za vedení běžných a úvěrových účtů. Ostatní výnosy v odhadované výši 201 mil. Kč zaznamenaly ve 4Q/17 dle našeho odhadu meziroční pokles o 24 %.
- Provozní náklady odhadujeme za uplynulý kvartál ve výši 1 232 mil. Kč, což by představovalo jejich meziroční pokles o 10,9 %. Meziroční nárůst osobních nákladů by měl být více než vykompenzován v oblasti všeobecných administrativních nákladů po úplném oddělení od GE Capital a absenci jednorázových nákladových položek z roku 2016.
- Rizikové náklady banky by měly nadále těžit z příznivých makroekonomických podmínek České republiky. Tvorba opravných položek a rezerv dosáhla za 4Q/17 dle našich odhadů 180 mil. Kč. Celoroční cíl pro rizikové náklady banky při 50 – 60 bazických bodech průměrného úvěrového portfolia by tak Moneta měla splnit u dolní hranice očekávaného intervalu.
- Konsolidovaný čistý zisk Monety za 4Q/17 očekáváme v návaznosti na výše uvedené předpoklady meziročně slabší o 2 % na úrovni 853 mil. Kč. Celoroční aktualizovaný cíl banky pro čistý zisk ve výši 3,9 mld. Kč by tak měla Moneta mírně překonat.
- Součástí zítřejšího výsledkového reportu Monety by měl být i návrh dividendy za rok 2017. Management banky v průběhu minulého roku navnadil investory prohlášením, že výplatní poměr pro dividendu bude významně vyšší, než deklarované minimum 70 % čistého zisku. Předpokládáme, že Moneta vyplatí na dividendě za rok 2017 100 % svého čistého zisku a rozdělí i menší část přebytečného kapitálu banky, který ve vztahu ke střednědobému cíli banky pro kapitálovou přiměřenost (CET1) na úrovni 15,5 % dosahoval na konci 3Q/17 2,9 mld. Kč (5,7 Kč na akcii). I vzhledem k ambicióznímu plánu banky pro růst objemu úvěrů v letošním roce očekáváme v našem základním scénáři návrh dividendy za rok 2017 ve výši 8 Kč na akcii.
- V rámci zítřejší prezentace výsledků za uplynulý rok by měl management banky představit rovněž střednědobý plán pro období 2018 – 2020, jehož vyznění bude dle našeho názoru pro samotnou tržní reakci důležitější než samotné výsledky za uplynulé čtvrtletí. Pozornost investorů se bude soustředit vedle dividendové politiky pro střednědobé období na očekáváný harmonogram stabilizace provozních výnosů banky.
| Projekce hospodaření Monety za 4Q 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|
| v mil. CZK | 4Q 2017 Fio | Konsensus 4Q 2017 | 4Q17/4Q16 (%) | 4Q 2016 |
| Čisté úrokové výnosy | 1 800 | n.a. |
-9 % |
1 977 |
| Čisté poplatky a provize | 497 | n.a. | -0,6 % | 500 |
| Ostatní výnosy | 201 | n.a. | -23,9 % | 249 |
| Provozní výnosy | 2 478 | 2 494 | -9,1 % | 2 726 |
| Provozní náklady | (1 232) | n.a. | -10,9 % | (1 382) |
| Provozní zisk | 1 246 | n.a. | -7,4 % | 1 344 |
| Náklady na riziko | (180) | n.a. | -45 % | (331) |
| Čistý zisk | 853 | 814 | -1,7 % | 867 |
Zdroj: Fio banka, Moneta Monety Bank, Bloomberg (konsensus)
Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Moneta: Ipopema Securities zvyšuje cílovou cenu na 168,3 Kč při stálém doporučení „Sell"
- Moneta: Citi zvyšuje cílovou cenu na 200,5 Kč při zachování doporučení „neutral“
- Pražská burza v úvodu páteční seance oslabuje
- Moneta Money Bank za 2Q 2026 dodala čistý zisk 1,8 mld. Kč a navyšuje celoroční výhled
- Projekce hospodaření Moneta Money Bank za 2Q 2026
Nejnovější:
- Zámořské akcie v závěru týdne posílily
- Americké akcie posilují
- Frankfurtská burza uzavřela páteční seanci růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- USA: Spotřebitelská důvěra v srpnu podle předběžných dat na -15,5 b. při očekávání -16,0 b.
- USA: PMI ve službách v srpnu podle předběžných dat na 56,0 b. při očekávání 54,0 b.
- Wall Street otevírá páteční seanci růstem, dluhopisový trh se stabilizuje
- Americké futures indikují otevření trhu v zelených číslech
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,21 %), měď (+2,17 %) a zlato (+1,77 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči CZK o 0,22 % na USD/CZK 20,61




