Americké indexy míří vzhůru
S&P 500 +0,45 %; Nasdaq Composite +0,49 %
Americké indexy připisují v závěru týdne půlprocentní zisky a míří k největšímu pohybu za posledních deset seancí a také k šestému ziskovému týdnu v řadě. S růstem dluhopisových výnosů se daří finančnímu sektoru, pozadu nezůstávají ani progresivní technologické tituly. Pokles naopak hlásí "bezpečné" sektory utilit či realit.
Optimismus do žil investorům vlilo především hlasování o návrhu amerického státního rozpočtu na příští rok, který byl v noci na dnešek těsnou většinou (51:49) Senátu schválen. Tento fakt začíná pomalu dláždit cestu i tolik očekávaným daňovým změnám, které navrhuje prezident Trump a jeho tým. Návrh rozpočtu vytyčuje konkrétní fiskální mantinely plánu a předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan hovořil pro televizi CBS o brzkém zveřejnění konkrétního zákona. Mezi republikány, kteří zaznamenali v hlavních bodech Trumpovy kampaně smíšené úspěchy (stavba zdi, zrušení Obamacare) je znát tlak na prosazení "alespoň" daňové reformy. Trh se také zdá být jistější s blížícím se termínem rozhodnutí, kdo bude nový šéf Fedu (Powell vs. Taylor)
Z konkrétních akciových titulů dnes rostou např. oděvní značky Under Armour (UA), L Brands (LB) nebo luxusní Ralph Lauren (RL). Výsledky dnes oznámilo GE, akcie v průběhu seance smazala značné ztráty, zcela naopak tomu bylo u Procter & Gamble, který propad prohloubil.
O 10 % klesá biotechnologická společnost Celgene (CELG) po zrušení klinického testu (=značí neúčinnost) na lék proti Crohnově chorobě mongersen, u nějž byl trhem očekáván velký úspěch. Po snížení doporučení od Barclays klesá také Regeneron (REGN), analytik Geoff Meacham je skeptický ohledně prodejů klíčového léku na atopický ekzém a astma Dupixent. Nasdaq Biotechnology index dnes klesá o procento a je tak zátěží stoupajícímu kompozitnímu Nasdaqu.
Dolar dnes na páru s eurem posiluje o šest desetin procenta, bezpečné přístavy (zlato, dluhopisy) klesají, ropa připisuje třetinu procenta.
Index Dow Jones +0,59 % na 23300,48 b.
Index S&P 500 +0,45 % na 2573,55 b.
Index Nasdaq Composite +0,49 % na 6637,562 b.
| Index S&P 500 +0,45 % na 2573,55 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
| Finanční sektor | +1,1 % | Reality | -0,4 % |
| Informační technologie | +0,8 % | Utility | -0,3 % |
| Průmysl | +0,8 % | Nezbytná spotřeba | -0,3 % |
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
| Under Armour (UA) | +5,3 % | Celgene Corp (CELG) | -9,7 % |
| Dover Corp (DOV) | +5,1 % | Procter & Gamble (PG) | -3,9 % |
| Signet Jewelers (SIG) | +4,7 % | Schlumberger (SLB) | -3,3 % |
| Ralph Lauren Corp (RL) | +4,5 % | Church & Dwight (CHD) | -3,1 % |
| Macy's (M) | +4,3 % | Regeneron Pharmaceuticals (REGN) | -2,7 % |
Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Indexy končí v zeleném, US trhu se podařilo stabilizoval
- Americký trh za zvýšené volatility postupně koriguje své ztráty
- Frankfurtská burza zakončila tento týden v záporných hodnotách
- Pražská burza v závěru týdne prohlubovala ztráty
- USA: Velkoobchodní zásoby v srpnu dle konečných dat meziměsíčně beze změny
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v listopadu podle konečných dat na 51,0 b
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v listopadu dle předběžných dat na 51,9 b.
- Americké akcie v úvodu páteční seance rostou
- Americké futures kontrakty posilují
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,03




