Policie prověřuje ČEZ ohledně platby do Albánie z roku 2009, polostátní firma je podezřelá z korupce
Albánské úřady a nově i česká policie vyšetřují platbu ČEZu z roku 2009 ve výši 7 mil. EUR, která skončila na soukromém účtu kosovského lobbisty Nue Kalaje, uvádí tisk.
Albánské úřady mají podezření, že mohlo jít o peníze určené na úplatky po tehdy nedávné akvizici tamního distributora. „Tyto platby uskutečněné ČEZem mohly sloužit jako úplatky pro tehdejší úředníky,“ uvedl podle stanice Top Channel předseda parlamentní vyšetřovací komise Taulant Balla.
ČEZ albánské vyšetřování vnímá jako ryze politický boj, uvedl zdroj ze společnosti deníku MF Dnes. Vyšetřování se spustilo po politických změnách v roce 2013.
Nue Kalaj podle svých slov ČEZu připravoval půdu pro jednání, podle albánských médií se dobře zná se synem tehdejšího premiéra. Kalaj peníze z účtu vybral a údajně investoval.
Podle albánských úřadů však Kalaj podnikal jen do roku 2008, zatímco platba proběhla o rok později.
Akcie ČEZu (BAACEZ) dnes otevřely o 0,5 % níže na 402 Kč.
Zdroj: MF Dnes
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ bude se státem a Rolls-Royce SMR rozvíjet lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů
- ČEZ: Erste zvyšuje cílovou cenu z 1104 Kč na 1300 Kč při novém doporučení „hold“
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 1044 Kč na 1150 Kč, doporučení měníme ze stupně "redukovat" na "držet"
- ČEZ: Oddo BHF zvyšuje cílovou cenu z 920 Kč na 1540 Kč s novým doporučením „Outperform“
- ČEZ: Radim Fiala zvolen novým předsedou dozorčí rady
Nejnovější:
- Německo otevírá v zeleném, Airbus má nový střednědobý plán, GEA Group zveřejnila předběžné výsledky
- Pražská burza otevírá středeční obchodování na růstové vlně
- Akciový výhled
- Asijsko-pacifický region se obchoduje smíšeně, SK Hynix nemá v plánu získat závody Intelu v Ohiu
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Očekávané události: Index žádostí o hypotéky MBA, změna zásob surové ropy podle EIA (USA)
- Čipový sektor vytáhl zámoří do plusu
- Indexy polité živou vodou
- Frankfurtská burza zakončuje úterý růstem
- Pražská burza rostla podruhé v řadě




