Wall Street s nevýraznými zisky, ropa zažívá krvavý týden
Po silnějším openu se americké akciové indexy postupně vrátily k včerejším zavíracím úrovním a aktuálně pouze slabě posilují.
Při otevření indexy reflektovaly solidní data z trhu práce, nicméně s blížícím se výstupem Fedu ohledně nastavení měnové politiky (středa, 15.3.) je na trzích nadále patrná opatrnost investorů s ohledem na aktuální hodnoty indexů, resp. jejich předchozí růst. Zvýšení sazeb o 0,25% je nyní považováno za „jistotu“, nicméně bude zajímavé sledovat, zda Fed blíže nastíní počet možných úprav sazeb směrem vzhůru v tomto roce, přičemž trh odhaduje tři taková zvýšení.
I přes silná makrodata se nedaří americké měně, když se na trhu objevily spekulace o úvahách ECB o možném zahájení zvyšování sazeb ještě před ukončením kvantitativního uvolňování. Aktuálně americký dolar ztrácí vůči euru již 1% a posunuje se k hranici 1,07 EUR/USD.
Zajímavý vývoj dnes i v celém týdnu probíhá u ropy, která po 3 měsících relativní stagnace a obchodování v úzkém pásmu výrazně propadla při nadprůměrné obchodní aktivitě na pozadí pokračujícího růstu amerických zásob, které rostly devátým týdnem. Snahy OPECu a přidružených zemí podrývají břidlicová ložiska v USA, když počet aktivních vrtů trvale roste od června 2016 a dosáhl již 18ti měsíčního maxima. Dnes ropa odepisuje 1,8% a v mezitýdenním srovnání ztratila nevídaných 9%!
Při korekci tržních úrokových sazeb se dnes nejvíce daří defenzivním – dividendovým – sektorům. Telekomunikace i elektrárenský sektor přidávají shodně 0,5%, podobně se daří i průmyslovým společnostem (souhrnně +0,5%). Naproti tomu nejvíce ztrácí reality (-0,6%) a finanční sektor (-0,4%). Poklesu překvapivě vzdorují energie, které odepisujou mírných 0,1%.
Index S&P 500 +0,12 % na 2367,7 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Telekomunikace | +0,5 % | Reality | -0,6 % |
Utility | +0,5 % | Finanční sektor | -0,4 % |
Průmysl | +0,5 % | Energie | -0,1 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Ulta Beauty (ULTA) | +3,7 % | TransDigm Group (TDG) | -4,2 % |
Estee Lauder Cos (EL) | +3,2 % | Fifth Third Bancorp (FITB) | -2,7 % |
Harley-Davidson (HOG) | +2,9 % | KeyCorp (KEY) | -2,6 % |
Frontier Communications Corp (FTR) | +2,9 % | Hess Corp (HES) | -2,3 % |
General Electric (GE) | +2,5 % | SL Green Realty Corp (SLG) | -2,0 % |
David Lamač, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Wall Street uzavřel se smíšenou bilancí
- Smíšený vývoj v zámoří
- Frankfurtská burza na konci týdne stagnovala
- Pražská burza v závěru týdne opět navyšuje historické maximum
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v srpnu dle předběžných dat na 58,6 b.
- USA: Podnikové zásoby v červnu vzrostly o 0,2 % v souladu s očekáváním
- Americké indexy se v úvodu obchodují smíšeně
- USA: Průmyslová produkce v červenci meziměsíčně klesla o 0,1 %
- Americké futures se obchodují smíšeně
- USA: Index importních cen v červenci meziročně klesl o 0,2 % v souladu s očekáváním