Šéf ČEZ Beneš: Jsme konzervativnější než konkurence, proto jsme v zisku
Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš dnes poskytl rozhovor pro LN. Vyloučil mimo jiné případné akvizice v oblasti Balkánu.
Daniel Beneš v dnešních Lidových novinách hovořil o současné složité roli polostátního ČEZu, na který jsou kladeny rozsáhlé nároky, společenské, politické nebo týkající se rozvoje národní energetické koncepce a dalšího směřování výroby energie v ČR. Do toho přichází tlak akcionářů na výplatu dividend.
Šéf ČEZu nezmínil konkrétní cestu, kterou by se společnost měla ubírat v následujících letech. Nejde podle něj říci zdali je správná cesta dělení (jako u RWE, E.ON), či jiná. Společnost se v následujícím období bude také potýkat s novou vlnou regulace, s tzv. zimním balíčkem Evropské komise. Obecně jsou podle Beneše roky 2017 a 2018 z hlediska čísel pro ČEZ jedněmi z nejhorších, ceny silové elektřiny jsou na dně. Společnost však prodávala energii na roky dopředu, čímž se zajistila a udržela ziskovost, na rozdíl od konkurence.
Dle Beneše by bylo "neférové" tvrdit, že dividenda bude v následujících letech stejná jako v minulých obdobích. Období pak srovnává s rokem 2004, kdy byly ceny elektřiny na podobné úrovni a společnost vyplatila násobně nižší obnos. Spekulacím o výši se však vyhýbá.
Z hlediska dalších akvizic se ČEZ věnuje spíše domácímu trhu a oblasti decentrální energetiky, popř. "bezpečným" sousedním zemím jako je Německo. Další akvizice na Balkánu Beneš vyloučil.
Filip Tvrdek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
Nejnovější:
- ON Semiconductor zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 1Q a optimistický výhled na 2Q
- Berkshire Hathaway v 1Q navýšila hotovost na rekordních 347,7 mld. USD
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,78 %), zlato (+2,42 %), ropa (-1,22 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,9
- Makroekonomický výhled na tento týden: Rozhodnutí o sazbách (ČR, USA), CPI (ČR), PPI (eurozóna)
- Legendární investor Warren Buffett na konci roku odejde do důchodu
- Firemní výsledky na tento týden: Gen Digital, CTP, Palantir, AMD, Walt Disney,..
- Eurozóna: Index investorské důvěry Sentix v květnu na -8,1 b. při očekávání -11,5 b.
- Vývoj cen komodit: Ropa -2,37 % na 56,91 USD za barel
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,97