Trhy dnes: Brexit, Trump nebo Davos
Theresa Mayová: Británie bude usilovat o nové, rovnocenné partnerství s EU; Trump: Dolar je příliš silný; Dnes začalo ekonomické fórum v Davosu, hovořil např. čínský prezident Si Ťin-pching.
Tématem dne je bezpochyby projev britské premiérky Mayové, která již dříve naznačila představu britské vlády o odchodu Británie z EU, dnes došlo na „oficiální“ vyjádření. Britská libra posílila (GBPUSD +2,6 %) po zprávě, že o konkrétním scénáři bude hlasovat i britský parlament. Prosincová inflace ve VB byla nejvýše za dva a půl roku.
Dolar dnes oslabuje (EURUSD +0,9 %) s blížící se inaugurací D. Trumpa (20. 1. 2017). Wall Street Journal navíc citoval Trumpa, že americká měna je údajně příliš silná.
Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v Davosu hovořil o globalizaci, globálních nerovnováhách, ekonomické nestabilitě či čínském růstu a ekonomických překážkách.
Asijské akcie dnes spíše klesaly, evropské trhy dnes v červeném, americké futures indikují pokles. Komodity a dluhopisy rostly. Zlato již letos připsalo kolem 5 %. Dnes reportovala banka Morgan Stanley nebo pojišťovna United Health.
Zdroj: Bloomberg, WSJ, ČTK
Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Intuit zveřejnil výsledky za 4Q, výhled na nový fiskální rok zaostal za odhady
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,31 %), zemní plyn (+1,56 %), pšenice (+1,32 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,08
- Pražská burza v úvodu mírně posiluje
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování bez výrazných změn, UBS snížila doporučení pro akcie SAP
- Asijsko-pacifický region posiloval
- Akciový výhled
- Pojišťovna VIG zveřejnila výsledky za 1H a potvrdila celoroční výhled
- Evropské futures kontrakty se obchodují smíšeně
- Očekávané události: Deflátor výdajů na osobní spotřebu (PCE), růst HDP (USA)




