IEA: Poptávka po uhlí tento rok klesla o 15 %, co bude dál?
Poptávka po uhlí podle mezinárodní agentury pro energii IEA letos klesla o 15 %, což je podle dostupných dat největší procentuální pokles v historii. Podle IEA poptávka byla letos pravděpodobně nižší než v roce 2013.
Podobně velký pokles nastal v 90. letech 20. století, zatímco v letech 2000-2013 poptávka zaznamenávala 4% roční růst.
Slabší poptávka po uhlí v USA a Číně nebyla dostatečně vyrovnána silnější poptávkou v rozvíjejících se zemí jako Indie, Indonésie a Vietnam.
Na druhé straně produkce uhlí klesla již druhým rokem v řadě i kvůli environmentální politice ve vyspělých zemích. Jedná se například o direktivní regulace nebo o nepřímé stanovení dodatečných nákladů formou emisních povolenek.
Na růst poptávky ve vyspělých zemích se podle IEA nedá spoléhat, nicméně jiná situace může být v rozvíjejících se zemí. Pro tyto země je uhlí zdroj, který je levný a dokáže zajistit stabilní dodávky elektřiny.
Indie, Pákistán, Bangladéš a Indonésie spotřebovávají jen 7 % globální produkce energie. Přitom se tyto země podílí na globální populaci z 25 %.
Ceny uhlí v roce 2016 zaznamenaly dlouholetá minima, nicméně od 1Q se ceny výrazně zvýšily. Cena energetického uhlí se více než zdvojnásobila, zatímco cena koksovatelného uhlí se čtyřnásobila. V listopadu se tuna koksovatelného uhlí v listopadu prodávala za 300 dolarů za tunu a některé kontrakty energetického uhlí se prodávaly za 90 dolarů za tunu.
IEA na příští rok očekává mírný růst poptávky po uhlí, přičemž projekce se bude odvíjet od spotřeby uhlí v Číně. Podle IEA je pravděpodobné, že spotřeba v Číně je již za vrcholem, nicméně Čína nadále bude největším spotřebitelem uhlí na světě.
Spotřeba uhlí v rámci energetickém mixu, vyjádřena jako podíl, je pravděpodobně za vrcholem. IEA očekává, že podíl uhlí klesne z 41 % v roce 2013 na 36 % do roku 2021.
Následující graf ukazuje vývoj cen vybraného kontraktu v Evropě energetického uhlí za posledních 5 let v amerických dolarech za tunu.
Zdroj: IEA, Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Indexy mírně oslabují, závěr týdne v napjatém duchu
- Frankfurtská burza uzavírá páteční seanci poklesem
- Americké indexy oslabují po Trumpově eskalaci obchodní války
- Pražská burza v závěru týdne odepisovala
- Americké futures kontrakty indikují open v červeném
- Německo: Běžný účet platební bilance v květnu dosáhl přebytku 9,6 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,84 %), měď (-1,58 %) a ropa (+1,13 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,67
- Důležitá změna týkající se zpracování investičních pokynů na americkému trhu dne 18. 7.
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,55 %), měď (-1,31 %) a zlato (+0,61 %)