Erste Bank zvyšuje výhled pro letošní rok (+ komentář analytika)
Erste Bank během odpoledních hodin vydala tiskovou zprávu, ve které zlepšuje výhled hospodaření banky pro letošní rok.
Erste Bank očekává za 2Q 2016 čistý zisk ve výši 560 mil. EUR, což by mělo vyústit v pololetní zisk rakouské bankovní skupiny za rok 2016 ve výši 830 mil. EUR. Hospodaření banky bylo dle tiskové zprávy ve druhém kvartále pozitivně ovlivněno rozpuštěním rezerv a opravných položek v souhrnné výši 30 mil. EUR (zejména v Rumunsku a Maďarsku), zaúčtováním příjmu z prodeje podílu na karetní asociaci Visa Europe ve výši 139 mil. EUR (dřívější očekávání 127 mil. EUR) a významným zlepšením provozní výkonnosti banky v porovnání s 1Q 2016. Management Erste Bank očekává za letošní rok dosažení rentability vlastního kapitálu očištěného o nehmotný majetek (ROTE) na úrovni >12 % (dřívější výhled 10 - 11 %).
Pro akcionáře Erste Bank jde o druhou pozitivní zprávu během tohoto týdne. Rakouské banky dosáhly v tomto týdnu také s tamější vládou dohody ohledně snížení bankovních daní s platností od příštího roku z 640 mil. EUR na 100 mil. EUR. Pro samotnou Erste Bank to znamená úsporu na bankovních daní ve výši cca 100 mil. EUR ročně. Rakouské banky na oplátku jednorázově zaplatí do veřejného rozpočtu paušální částku ve výši cca 1 mld. EUR (příspěvek pro Erste Bank dosáhne cca 200 mil. EUR) s možností rozložit ji do více splátek.
Dnešní pozitivní sdělení zvýrazňuje skutečnost, že aktualizovaný výhled rakouské banky pro letošní rok zahrnuje předmětný příspěvek, který de facto anuluje pozitivní efekt do hospodaření banky z titulu prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe.
Očekávaný čistý zisk banky za první pololetí představuje jeho meziroční nárůst o cca 70 % a zároveň téměř představuje horní hranici celoročního výhledu pro čistý zisk Erste za minulý rok. Pro letošní rok jsme predikovali čistý zisk Erste Group na úrovni 1 080 mil. EUR, který Erste Group na základě dnešních zpráv pravděpodobně velmi hravě překoná, stejně jako konsenzuální odhad trhu dle agentury Bloomberg ve výši 1 090 mil. EUR.
Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Erste: Barclays zvyšuje cílovou cenu na 129 EUR při zachování doporučení „overweight“
- Erste: Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu na 125 EUR při potvrzení doporučení „buy“
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvyšuje cílovou cenu na 124 EUR při stálém doporučení „outperform“
- Erste: Autonomous Research zvyšuje cílovou cenu na 131,87 EUR se stálým doporučením „Outperform“
- Erste: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 128 EUR při zachování doporučení „buy“
Nejnovější:
- Indexy polité živou vodou
- Frankfurtská burza zakončuje úterý růstem
- Pražská burza rostla podruhé v řadě
- ČEZ bude se státem a Rolls-Royce SMR rozvíjet lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů
- Wall Street na začátku obchodování mírně roste tažena sektorem polovodičů
- CSG bude v USA vyrábět proudové motory pro drony
- Danaher zveřejnil výsledky za 2Q nad odhady, výhled na 3Q ale zaostal za očekáváním
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +1,36 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,73 %), měď (+2,88 %), ropa (+1,47 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,16




