Rekordní poptávka po benzínu v USA prozatím nesnížila vysoké zásoby; trh se obává poklesu cen ropy
Zásoby benzínu v USA zůstávají vysoké navzdory rekordní poptávce v motoristické sezóně. Pokud by situace pokračovala, tak je možné, že rafinérie budou v příštích měsících snižovat produkci benzínu a preferovat produkci dieselu. Výhled nižší produkce výrazně přispěl k nedávným propadům cen surové ropy, která se včera ve středu odrazila od úrovně 46 dolarů za barel.
V některých oblastech USA se zásoby zvýšily na rekordní úrovně, což je neobvyklé v době motoristické sezóny. Následující graf ukazuje zásoby benzínu v oblasti Východního pobřeží (PADD1).
Červená křivka ukazuje aktuální rok, zatímco žlutá křivka rok 2015 a světle zelené ukazují rozpětí za posledních 10 let.
Celkové zásoby benzínu v USA ukazuje druhý graf, kde jsou zásoby vyšší než v minulém roce. Nicméně celkové zásoby v posledních týdnech vykazovaly alespoň mírný klesající trend.
V oblasti PADD1 se oceňují futures na americký benzín kvůli fyzickému dodání v přístavu New York. Některé tankery zde nemohly vyložit náklad, protože místní zásobníky byly plné. Což vedlo k poklesu cen futures na benzín a rovněž byly pod tlakem rafinérské marže (crack spreads). Futures na rafinérské produkty se obchodují ve stejném čase jako surova ropa (WTI a Brent) a navzájem se futures ovlivňují.
Podle futures na benzín trh očekává zhoršující se situaci s přebytkem nabídky, když se blíží maximum sezónní poptávky, které bude v září.
Na druhé straně rafinérské marže u destilátů jako například topný olej nebo diesel pokračují v růstu. Problém je ale v omezené schopnosti rafinérií se přeorientovat z produkce benzínu na produkci destilátů. Podle analytika Johna Kempa je pravděpodobné, že rafinérie v reakci na nižší rafinérské marže budou spotřebovávat méně ropy, což sníží produkci benzínu i topného oleje.
Nedávno americký úřad EIA zveřejnil měsíční údaje o spotřebě benzínu za měsíc duben. Meziměsíčně spotřeba klesla, nicméně podle Johna Kempa se stále jedná o rostoucí trend, když březen mohl být naopak výrazně nadhodnocen.
Přesto se řada analytiků obává, že poptávka v USA nemusí být dostatečná, aby na ropném trhu v dohledné době nastala rovnováha. Krátkodobě se na trh dodává méně ropy kvůli odstávkám v Nigérii, kde se opět obnovily útoky (o příměří jsme psali zde).
Zdroj: Reuters, John Kemp
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Akciové indexy i přes zmírnění ztrát končí v červeném
- Americké indexy pod tlakem celních vyhlídek
- Frankfurtská burza uzavírá s poklesem
- Pražská burza v pátek klesala
- Americké akcie ztrácí, výsledky oznámily Intuit, Deckers Outdoor, Ross Stores a další
- USA: Prodeje nových domů v dubnu na 743 tis. při očekávání 695 tis.
- Colt CZ oznámil záměr uspořádat valnou hromadu mimo zasedání
- Americké futures kontrakty výrazně oslabují, Nasdaq 100 futures -1,83 %
- Vývoj cen komodit: Zlato (+1,09 %), zemní plyn (+1,02 %), měď (+0,57 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,88, dolar oslabuje o 0,74 %