Regulatorní rámec SNB implikuje potřebu navýšení kapitálu o 10 mld. CHF u bank UBS a Credit Suisse
Švýcarská národní banka ve své zprávě o finanční stabilitě komentuje kapitálovou přiměřenost UBS a Credit Suisse. Při stávající expozici by banky pro splnění regulatorního rámce platného od roku 2020 potřebovaly navýšit kapitál o 10 mld. CHF.
Švýcarská národní banka uvádí, že tyto banky v uplynulém roce zlepšily svou kapitálovou pozici a téměř kompletně splňovaly požadavky „too big to fail“ regulace, označované zkratkou TBTF1, která vstoupí v plnou platnost od roku 2019, a pravidel rámce Basel III. Credit Suisse navýšila kapitál, UBS vydala konvertibilní dluhopisy, obě banky také snížily svou expozici o cca 10 %.
Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 u Credit Suisse na konci 1Q činil 4,4 % (před rokem 3,6 %), u UBS 4,1 % (před rokem 3,4 %).
Podmínky revidované regulace „too big to fail“, označované zkratkou TBTF2, vstupující v plnou platnost v roce 2020, vyžadují mimo jiné větší schopnost absorpce ztrát a stanovují přísnější požadavky na leverage ratio (tj. tlak na posílení kapitálu a snížení celkové expozice banky).
Podle SNB implikují, že obě zmíněné banky při stávající expozici potřebují navýšit kapitál o přibližně 10 mld. CHF.
Akcie UBS (0UB) na německém trhu Xetra dnes ztrácí 0,16 %, akcie Credit Suisse (CSX) oslabují o 1,3 %.
Zdroj: Švýcarská národní banka
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Frankfurtská burza zakončila týden v zelených hodnotách
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Wall Street zůstane kvůli svátku zavřená
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,43 %), zlato (+1,74 %), zemní plyn (+1,66 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,2
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve službách v červnu podle konečných dat na 49,4 b.
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve službách v červnu podle konečných dat vzrostl na 48,6 b
- Pražská burza na začátku obchodování roste
- Frankfurtská burza v úvodu pátečního obchodování posiluje
- Gen Digital: Zacks zvyšuje cílovou cenu na 27 USD při potvrzení doporučení „neutral“




