Brazilská ropná společnost Petrobras ve 4Q dosáhla ztráty ve výši 10,2 mld. dolarů
Brazilská ropná společnost Petroleo Brasileiro (PBR) oznámila rekordní ztrátu za 4Q ve výši 10,2 mld. dolarů. Vysoká ztráta byla způsobena výraznými jednorázovými odpisy kvůli nízkým cenám ropy v hodnotě 46,4 mld. brazilského realu. Pro představu se jedná o více než třetinu tržní kapitalizace společnosti.
Společnost v současné době čelí vyšetřování ohledně korupčního skandálu, nadále nízkým cenám ropy a ekonomické recesi v Brazílii, kde klesá poptávka po ropných produktech.
Petrobras provedla odpisy v ropných polích, nicméně některé odpisy se mohou zrušit v případě růstu cen ropy.
Prokázané zásoby ropy se snížily o 20 %, protože některé pole při současných cenách již nejsou ekonomické. Většina ropných polí je ve výrazných hloubkách atlantického oceánu, takže náklady jsou vyšší než například v Íránu nebo Venezuele, kde se těží na pevnině.
Společnost snížila hodnotu aktiv i u některých ropných plošin, rafinérií a jiných projektů na zpracování ropy.
V roce 2015 společnost snížila investiční výdaje o 12 % na 76,3 mld. brazilského realu.
| Petroleo Brasileiro SA (PBR) -0,4 % na 5,615 USD | |||
|---|---|---|---|
| Ukazatel | Ukazatel | ||
| Kapitalizace (mld. USD) | 33,1 | P/E | -- |
| Vývoj za letošní rok (%) | +30,5 | Očekávané P/E | 21,9 |
| 52týdenní minimum (USD) | 2,7 | Prům. cílová cena (USD) | 3,6 |
| 52týdenní maximum (USD) | 10,6 | Dividendový výnos (%) | -- |
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Pražská burza otevírá v zelených číslech
- Asijsko-pacifický region se obchoduje převážně v zeleném
- Akciový výhled
- Evropské futures se obchodují v zeleném
- Německo: Inflace v říjnu dle konečných dat dosáhla 2,3 %
- Očekávané události: CPI (Německo), index žádostí o hypotéky MBA (USA)
- USA : Všechny sektory, až na technologie, v zeleném.
- V USA zatím smíšené obchodování. Technologie v červeném.
- ČEZ: konferenční hovor s managementem
- Frankfurtská burza uzavřela úterní seanci růstem




