ČEZ má v plánu postupně navyšovat výrobu z větrných elektráren
Tomáš Pleskač, ředitel divize nová energetika ve společnosti ČEZ, uvedl v rozhovoru pro deník E15, že ČEZ plánuje do osmi let ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů elektřiny. Chce se zaměřovat zejména na investice do větrných elektráren v Polsku a Německu. Novými akvizičními cíli se mohou podle Pleskače stát i projekty ve Francii či Velké Británii. V těchto dvou zemí však ČEZ zatím nepůsobí a musel by si tam teprve budovat pozici. ČEZ do budoucna uvažuje i o mořských větrných elektrárnách, nicméně s tímto typem elektráren zatím společnost nemá zkušenosti a do projektů by pravděpodobně vstupovala jen s partnery a tedy jen určitým podílem.
Doposud jedinou významnou větrnou elektrárnou ČEZu je rumunský větrný park Fantanele a Cogealac s instalovaným výkonem 600 MW a roční produkcí cca 1200 GWh. Asi největší růstový potenciál ohledně dalšího rozvoje větrných elektráren aktuálně shledáváme v Polsku, kde ČEZ již před lety investoval do společnosti Eco-Wind Construction (drží v ní 100 %) zaměřující se právě na výstavbu (developing) větrných farem. Aktuálně zatím ČEZ v Polsku z větru nevyrábí žádnou elektřinu, vše je zatím ve fázi příprav. Z celkem patnácti projektů jsou podle Pleskače zhruba tři projekty připraveny k tomu, aby se do konce letošního roku mohly zúčastnit aukce, ve kterých společnosti budou soutěžit o podporu pro své elektrárny.
Určité aktivity ve směru rozvoje obnovitelných zdrojů (větrných elektráren) začal ČEZ rozvíjet i v Německu, když začal spolupracovat s tamním správcem fondů Aquila Capital (spravuje aktiva v obnovitelných zdrojích). Tuto spolupráci ČEZ oznámil začátkem letošního roku a v rámci ní by Aquila Capital měl vyhledávat pro ČEZ možné investiční příležitosti do větrných elektráren. Podle tehdejšího vyjádření ČEZu (a zopakoval to dnes i Pleskač) by se mohlo jednat o projekty s celkovou kapacitou kolem 120 MW.
I když ČEZ má v plánu do budoucna postupně posilovat výrobu elektřiny z větrných elektráren, tak z hlediska celkové produkce ČEZu to stále bude mít, podle našeho názoru, spíše marginální vliv. Podíl výroby z větrných elektráren na celkové produkci ČEZu se nyní pohybuje kolem 2 %. Pokud by se ČEZu v příštích osmi letech dařilo naplňovat své cíle a tedy navyšovat instalovanou kapacitu obnovitelných zdrojů z větru, pak by jejich podíl na celkové produkci mohl podle našeho názoru postupně stoupat k cca 6 %. To značí, že i v příštích letech budou mít stěžejní roli ve výrobním portfoliu ČEZu konvenční zdroje v podobě jaderných a uhelných elektráren (jejich podíl na celkové produkci se pohybuje kolem 90 %) a budou zásadně ovlivňovat ziskovost společnosti.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snížil cílovou cenu na 962,5 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ podepsal s Rolls-Royce SMR dohodu o přípravných pracích na zavedení SMR v ČR
- Pražská burza na začátku týdne nepatrně oslabuje, Fio banka zveřejnila novou analýzu na akcie ČEZ
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá páteční seanci posílením o 0,4%.
- Index DAX na konci týdne zavírá se ztrátou
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- WAG: Citi zvýšila cílovou cenu na 1,02 GBP a ponechala doporučení na stupni „buy“
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Akcie v zámoří rostou, reportovaly Intel, Charter Communications a Deckers Outdoor
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu dle předběžných dat poklesly o 9,3 %
- Moneta: Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu na 136 Kč při stálém doporučení na stupni "neutral"
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,24 %), stříbro (-0,79 %)