Exxon Mobil a Royal Dutch Shell začínají ztrácet bezpečný přístav v rafinérských maržích
Zisky v rafinérské divizi (downstream) u ropných společností Exxon Mobil (XOM) a Royal Dutch Shell se mohou snižovat v případě pokračujícího poklesu rafinérských marží. Vedle nižších marží se negativně na ziscích ropných společností projevuje i pokračující pokles cen ropy.
Globální rafinérské marže (odhad zisku z výroby benzínu a dieselu ze surové ropy) klesly ve 4Q o 34 % na 13,20 dolaru za barel. Jedná se o nejstrmější pokles za posledních 8 let a zdrojem pro data jsou webové stránky společnosti BP. Snížení marží o dolar se projeví v poklesu upraveného zisku před zdaněním o 500 mil. dolarů ročně.
Následující graf ukazuje vývoj globálních rafinérských marží podle společnosti BP od roku 2007 v tunách za barel.
Společnosti čelí nižším maržím kvůli mírné zimě, která snižuje poptávku po topném oleji a dieselu. Přebytek produktů na trhu se poté musí skladovat, což plní zásobníky v Evropě a USA. Jiná situace byla poslední dva roky, kdy se marže zdvojnásobily při velmi nízkých teplotách.
Integrované společnosti jako Exxon Mobil byly v prostředí nízkých cen ropy lepší sázkou než kupovat čistě těžební společnosti, protože vysoké rafinérské marže kompenzovaly nižší tržby z prodeje surové ropy. Na druhé straně v poslední době klesají ceny surové ropy i rafinérské marže.
Analytici v minulém měsíci snížili odhad upraveného zisku na 4Q 2015 a 1Q 2016 pro společnosti Exxon, Shell, Total, Eni, Statoil a Repsol.
Čistý zisk Exxon Mobil v rafinérském segmentu a prodeji paliv se meziročně ve 3Q zdvojnásobil na 2 mld. dolarů. Zisk zde byl větší než ze samotné ropy poprvé za posledních 15 let. Nicméně hlavním důvodem je výrazný propad zisku kvůli poklesu cen surové ropy. Společnost Shell zaznamenala z těžby ztrátu ve výši 425 mil. dolarů, nicméně celkově společnost dosáhla zisku díky čistému zisku 2,6 mld. z rafinérského segmentu.
V případě evropských rafinérií se průměrný zisk z výroby topného oleje pohyboval kolem 9,5 dolaru. Rafinérské marže v severozápadní Evropě se snížily na dvouletá minima na úrovni 10,90 dolaru. V rafinérském průmyslu se běžně používá termín crack spread, který měří ziskovost založenou na rozdílech mezi cenou ropy a rafinérských produktů.
Shell plánuje zveřejnit mezitímní výsledky 20. ledna a celkové výsledky 4. února. BP a Exxon oznámí výsledky 2. února. Chevron by měl výsledky zveřejnit 29. ledna a italská společnost Eni reportuje 26. února. Francouzský Total zveřejní výsledky 11. února.
Rafinérské marže zaznamenaly tříletá maxima ve 2Q loňského roku, což se pozitivně projevilo v ziscích celého rafinérského průmyslu v tomto období.
Zdroj: Bloomberg, BP.com
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Americké akcie v úvodu posilují, ropná společnost Chevron klesá po výsledcích za 4Q
- Exxon Mobil zveřejnil výsledky za 4Q, očistěný zisk na akcii překonal očekávání analytiků
- Chevron reportoval výsledky za 2Q, ty nenaplnily očekávání
- Exxon reportoval silný 2Q, do kterého poprvé vstoupila čísla akvírované Pioneer Natural Resources
Nejnovější:
- Technologický sektor táhl americké akcie vzhůru
- Optimismus na Wall Street: Technologický sektor táhne akcie vzhůru
- ČEZ: odhady hospodaření za 1Q 2025
- Frankfurtská burza mírně vzrostla, akcie Bayer korigovaly prvotní zisky
- Pražská burza mírně klesla
- Americké akcie posilují, akcie UnitedHealth oslabují o 14 % po změně vedení a pozastavení výhledu
- Americké futures kontrakty oscilují kolem nuly
- USA: Index CPI v dubnu meziročně vzrostl o 2,3 % při očekávání růstu o 2,4 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+1,8 %), pšenice (-1,65 %), měď (+1,2 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,94