ČEZ podnikl kroky k zahájení mezinárodní arbitráže proti Bulharsku (komentář analytika)
ČEZ dnes oficiálně sdělil bulharské vládě úmysl vést mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, nedojde-li k urychlené nápravě stávajícího stavu a kompenzaci škod. Výše nároku se údajně pohybuje v řádu stovek milionů EUR.
ČEZ po řadě jednání, která nevedla k nápravě situace, dnes odeslal tvz. Notice of Dispute, což představuje první formální krok k zahájení mezinárodní investiční arbitráže. Obě strany mají nyní prostor pokusit se spor vyřešit smírnou cestou bez nutnosti vést arbitráž.
„Nebude-li možné dosáhnout smírného řešení, jsme připraveni chránit naše investice i prostřednictvím arbitráže,“ uvedl dnes Tomáš Pleskač, ředitel divize zahraničí společnosti ČEZ.
„Úvahy ČEZu o možnosti zahájit mezinárodní arbitráž proti Bulharsku zapadají do kontextu celkové situace v bulharské energetice, když tamní regulatorní prostředí je již několik let pro ČEZ spíše přítěží a dlouhodobě spíše vytváří negativní tlak na provozní ziskovost v jeho bulharském distribučním a prodejním segmentu. Jakékoliv snahy ČEZu bránit své podnikání v Bulharsku (a případně vysoudit finanční kompenzaci) tak vnímáme pozitivně, byť se domníváme, že případná arbitráž by byla spíše dlouhodobým procesem, jenž by mohl trvat i několik let.“ říká analytik Fio banky Jan Raška.
Zdroj: ČEZ, Reuters
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Skupina ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti kupuje německou Techem Solutions (+komentář)
- Pražská burza v červených číslech, ČEZ dnes poprvé bez nároku na dividendu
- ČEZ podepsal novou úvěrovou smlouvu v celkové výši 9,7 mld. Kč a 426 mil. EUR
- ČEZ informoval o změnách v dozorčí radě
- ČEZ: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 1 250 Kč při novém doporučení „Equalwt/Attractive“
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,35 %), zemní plyn (+1,24 %), měď (+1 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,19
- Erste Group: Wood & Company zvyšuje cílovou cenu na 121,90 EUR se stávajícím doporučením „buy“
- Komerční banka: Oddo BHF snižuje cílovou cenu na 1100 Kč s novým doporučením „neutral“
- ČR: Devizové rezervy ČNB v květnu na 182,1 mld. USD
- Pražská burza otevírá v zelených číslech
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování mírně oslabuje
- Asijské akcie v zelených hodnotách
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty odepisují




