Americké akcie klesají na pozadí komentářů představitelů FEDu a propadu cen komodit
Index Dow Jones Industrial Average -1,24 % na 17482,95 b.
Index S&P 500 -1 % na 2054,24 b.
Index Nasdaq Composite -0,9 % na 5021,595 b.
Bill Dudley, obvykle spíše „holubičí“ prezident newyorského FEDu, v dnešním projevu uvedl, že ekonomické podmínky podmiňující zvýšení sazeb by mohly být brzy splněny. K trhu práce uvedl, že je ekonomika mnohem blíže maximální udržitelné zaměstnanosti než na začátku roku, ačkoliv počet lidí pracujících na částečný úvazek z ekonomických důvodů zůstává vyšší oproti tomu, jaký by měl být v současné fázi ekonomického zotavení.
James Bullard z FEDu St. Louis dnes urgoval zvýšení sazeb a Charles Evans ze chicagského FEDu zdůraznil, že případné zvyšování by mělo být postupné. Bullard v rámci svého projevu pojmenovaného „Permazero“ také uvedl, že je možné, že průmyslově rozvinuté země nyní vstupují do éry permanentně nízké inflace a úrokových sazeb.
Počet otevřených pracovních pozic JOLTs blízko historických maxim
Počet nově otevřených pracovních pozic JOLTs v září vzrostl na silných 5,526 mil., vedle letošního července historicky nejvyšší hodnotu od začátku měření z roku 2000. Podle Josepha A. LaVorgny, hlavního amerického ekonoma Deutsche Bank je dnešní report v pořádku, FED by však podle něj rád ideálně viděl vyšší míru nabírání a odchodů zaměstnanců, které jsou v rámci JOLTS reportu zveřejňovány. První jmenovaná míra v září zpomalila na 3,5 % z 3,6 %, druhá se drží již šestým měsícem na 1,9 %. Obě jsou zahrnuté v indexu LMCI, kterým FED sleduje stav pracovního trhu. Dobré zprávy z trhu práce přinesly payrolls z minulého týdne, ale i dnešní žádosti o podporu.
Ropa a měď v čele komoditních ztrát
Ropa odepisuje 2,8 % po měsíční zprávě ropného kartelu OPEC. Podle něj jsou velké zásoby černého zlata v rozvinutých ekonomikách vyšší než v roce 2009 kvůli růstu nabídky, která v letošním roce převyšuje tempo růstu poptávky.
Nedaří se ani průmyslovým kovům, měď odepisuje 2,1 % na šestiletá minima a většina dalších kovů ztrácí alespoň 1 % kvůli obavám z růstu Číny a kvůli silnému dolaru.
Největší ztráty zaznamenávají sektory energie a materiálů
Sektor energetických firem odepisuje 2,1 %, nedaří se ani materiálům (-1,8 %), zdravotní péči (-1,2 %) a průmyslu (-1,2 %). Nejmenší ztráty zaznamenává IT (-0,5 %).
Advance Auto Parts po výsledcích -15 %, společnost Kohls přidává 6 %
Odchod dosavadního ředitele a výsledky, které zaostaly za očekáváním (zisk na akcii 1,95 USD při očekávání 2,09 USD) se projevilo 15 % poklesem na akciích společnosti Advance Auto Parts (AAP). Naopak společnost Kohls, provozovatel rodinných obchodních domů, překonal očekávání na úrovni zisku (očištěné EPS 0,75 USD při očekávání 0,69) i tržeb (4,43 mld. USD při očekávání 4,4 mld. USD) a přidává 6 %. Na 8% pokles navazují akcie farmaceutické společnosti Mallinckrodt (MNK; -7,3 %) po tweetu analytiků ze společnosti Citron Research, která si v poslední době získala pozornost odhalením nestandardních účetních praktik společnosti Valeant (VRX; -6 %).
Zdroj: The Financial Times, Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii