Cenová válka v rámci kartelu OPEC se nadále přiostřuje
Čas od času se objeví komentář, že by ropný kartel OPEC mohl snížit produkci ropy k navýšení její ceny. Nicméně na asijském trhu již více než rok probíhá cenová válka a boj o tržní podíl. Nedávné zprávy ukazují na to, že Saudská Arábie bude dodávat ropu do Polska, tím se může snížit tržní podíl Ruska v Evropě. Konkurence nebude jen mezi Ruskem a Saudskou Arábií, ale do Evropy se může přidat i ropa z Íránu.
Kuvajt snížil prodejní ceny ropy na takovou úroveň, že bude prodávat ropu nejníže vůči prodejním cenám Saudské Arábie v historii. Irák rovněž prodává za méně než Saudská Arábie.
Katar nabízí asijským zákazníkům největší diskont za posledních 27 měsíců, aby konkuroval ropě ze Spojených Arabských Emirátů.
Odhady růstu globální poptávky počítají výhradně s růstem v Asii. Proto je pro země exportující ropu důležité, aby si udržely na tomto trhu tržní podíl.
Navíc se nejedná pouze o konkurenci v rámci kartelu OPEC. Do Asie proudí více ropy i z Ruska, Brazílie a dokonce i Mexika. Bude zajímavé sledovat vývoj kolem exportu ropy z USA, kde se v současné době jedná o zrušení zákazu exportu ropy. Americké firmy by tak mohly exportovat i do Asie.
Pouze Čína spotřebuje nebo skladuje čtvrtinu ropy na světě. Země importuje ropu na rekordních úrovních, tím jak využívá nízké ceny ropy k naplnění strategických zásobníků, které se ale mohou dříve nebo později naplnit.
Strategie Saudské Arábie nesnižovat produkci ropy je velice nákladná pro všechny země závislé na exportu ropy. Nicméně se zdá, že funguje. Podle amerického úřadu EIA se produkce v USA z 30letých maxim na úrovni 9,61 mb/d snížila o 500 tisíc barelů denně.
Export z Íránu by se mohl výrazně zvýšit po zrušení sankcí na konci roku nebo začátkem roku příštího. Podle íránských představitelů by se produkce mohla zvýšit na 3,6 mb/d z 2,8 mb/d. Tzn., že i po snížení americké produkce bude globální produkce ropy neustále růst a je otázka, zda Asie bude schopna tento přebytek ropy absorbovat. Rovnováha na ropném trhu se tak může výrazně oddálit.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %