Saudi Aramco jedná o nákupu podílu čínské rafinérie CNPC
Saudská ropná společnost Saudi Aramco jedná o nákupu podílu v čínské rafinérii China National Petroleum Corp (CNPC) včetně aktiv maloobchodu. Akvizicí by Saudská Arábie mohla prodávat více ropy do Číny.
Hodnota transakce by mohla být 1-1,5 mld. dolarů, nicméně konečné rozhodnutí o ocenění, aktivech a podílu se může změnit.
Pro Čínu je prodej aktiv výhodný z hlediska zajištění stabilních dodávek ropy, aby se uspokojila stále rostoucí čínská poptávka po ropě.
CNPC provozuje v Číně 26 rafinérií a petrochemii.
S rostoucí konkurencí na ropném trhu se Saudi Aramco konkurovat nákupem rafinérií, ve kterých může prosadit nákup ropy právě ze Saudské Arábie.
Pro agenturu Reuters se obě společnosti nevyjádřily a zdroje jsou anonymní, protože jednání je neveřejné. Podle těchto zdrojů mělo jednání začít před pěti měsíci. Saudi Aramco si najala jako poradce banku Deutsche Bank, zatímco CNPC banku HSBC a Citic Securities.
Saudi Aramco diverzifikuje svůj ropný byznys i pomocí technologicky náročnější výroby chemikálií. V březnu si společnost půjčila 10 mld. dolarů u 27 finančních institucí, čímž může financovat i nedávno oznámený nový společný podnik s německou chemičkou Lanxess.
Zdroj: Reuters
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Čipový sektor vytáhl zámoří do plusu
- Indexy polité živou vodou
- Frankfurtská burza zakončuje úterý růstem
- Pražská burza rostla podruhé v řadě
- ČEZ bude se státem a Rolls-Royce SMR rozvíjet lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů
- Wall Street na začátku obchodování mírně roste tažena sektorem polovodičů
- CSG bude v USA vyrábět proudové motory pro drony
- Danaher zveřejnil výsledky za 2Q nad odhady, výhled na 3Q ale zaostal za očekáváním
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +1,36 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,73 %), měď (+2,88 %), ropa (+1,47 %)




