Zámořské indexy se opět přesunuly do záporných hodnot, technologický Nasdaq zaostává
Hlavní americké indexy se po úvodním růstu opět ponořily do negativního teritoria, když na trhu je patrná nejistota ohledně dalšího vývoje po sérii poklesů při absenci zásadních kurzotvorných zpráv. To dokládá i nadále zvýšená úroveň indexu „strachu“ VIX (aktuálně 26,8b.), která se udržuje nad hladinou 20 bodů po dobu 26 obchodních seancí, tj. nejdelší období od ledna r. 2012. Současně trh směřuje k nejhoršímu čtvrtletí v posledních 4 letech. Širší index S&P500 aktuálně ve 3. kvartále ztrácí bezmála 9%! Největší analytičtí "býci" současně zmírňují svůj optimismus a snižují odhady hodnoty indexů pro konec roku 2015 - dnes akciový stratég D.Kostin z Goldman Sachs posunul cíl na 2000 bodů z předchozích 2100. Uplynulé turbulence nadále udržují pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v USA pod 50% dle průběžného průzkumu agentury Bloomberg (aktuálně 40%).
Relativně nejhůře se dnes vede technologickému Nasdaqu, který se ztrátou 0,7% výrazně zaostává za DJIA i S&P500 při patrném tlaku na hlavní emisi Apple (AAPL) odepisující 3% s posunem pod 110 USD, kde byl naposledy v úvodu září. Solidní úvodní prodeje nové řady telefonů investory neoslnily, do hry o tržní podíl opět vstupuje i Google (GOOG -0,5%), který dnes oznámil nové produkty a služby v přímé konfrontaci s Microsoftem / Applem. Nedaří se ani dalším velkým jménům z technologického světa – Facebook (FB) ztrácí 3% a v součtu za poslední 3 dny již přes 8%, nedaří se ani Paypalu (PYPL) se ztrátou 6%.
V rámci indexu S&P500 se nejlépe vede sektoru zdravotnictví (+0,7%), který koriguje předchozí silné ztráty (přes 10%), a to především z řad biotechnologických společností – Biogen (BIIB) posiluje o 2,6%, Amgen (AMGN) roste o 1,1% či Gilead Sciences (GILD) zpevňuje o 1,4%. Daří se i konglomerátu Johnson & Johnson (JNJ +1,3%) po zvýšeném doporučení na „buy“ od Deutsche Bank. Posiluje i sektor základních materiálů (+0,2%) a průmyslové společnosti (+0,4%). Naopak segment informačních technologií odepisuje bezmála 1%.
Ze zajímavých možných kurzotvorných zpráv tento týden zmiňme další vystoupení šéfky Fedu J.Yellenové zítra, šéfa ECB M.Draghiho ve čtvrtek a sledovaná data z amerického trhu práce v pátek.
Lamač David, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pohled trhu před zítřejšími výsledky společnosti Alphabet
- Wall Street roste tažena oživením v sektoru polovodičů, AMD a Microsoft rozšiřují partnerství
- Google údajně chystá nový AI čip „Frozen v2“ navržený přímo pro Gemini
- Představenstvo PayPalu údajně považuje nabídku od Stripe a Advent za nedostatečnou
- Apple konečně smí spustit svou umělou inteligenci v Číně
Nejnovější:
- Pražská burza rostla podruhé v řadě
- ČEZ bude se státem a Rolls-Royce SMR rozvíjet lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů
- Wall Street na začátku obchodování mírně roste tažena sektorem polovodičů
- CSG bude v USA vyrábět proudové motory pro drony
- Danaher zveřejnil výsledky za 2Q nad odhady, výhled na 3Q ale zaostal za očekáváním
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +1,36 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,73 %), měď (+2,88 %), ropa (+1,47 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,16
- 3M zveřejnil výsledky za 2Q, zisk na akcii překonal odhady, firma zvýšila celoroční výhled
- Eurozóna: Průzkum ZEW - index očekávání v červenci vzrostl na 23,4 b.




