Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Souhrn z trhu - reporty > Denní report - středa 23.09.2015

Denní report - středa 23.09.2015

23.9.2015 22:14

ČR: Pražská burza klesá, Čez na nových ročních minimech, SRN: Frankfurtská burza mírně posílila, CEO Volkswagenu pod tíhou aféry rezignoval, USA: Zámořské akcie znovu v červených číslech

Pražská burza

Očekávané události

09:00 Podnikatelská důvěra (září): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 13,1

09:00 Spotřebitelská a podnikatelská důvěra (září): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 10,7

09:00 Index spotřebitelské důvěry (září): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 1,3

13:00 Oznámení repo sazby (24. září): očekávání trhu: 0,05 %, předchozí hodnota: 0,05 %

Popis trhu

Pražská burza nedokázala v dnešní seanci korigovat poměrně silnou včerejší ztrátu (-1,61%) a měřeno indexem PX dále oslabila o -0,74% na 960 bodů. Stalo se tak poté, co globální akciové trhy jsou od pondělí nervózní a volatilní kvůli kauze Volkswagen. Nejvíce bodů indexu ubral především pokles Čezu (-1,56%), který bojoval o udržení psychologické mety 500 Kč, což se nakonec podařilo. Nicméně negativní vývoj zaznamenala i Komerční banka (-1,35% 5 125 Kč) a akcie O2 (-2,26% 216 Kč), když oba tituly padly po páté v řadě. S menšími ztrátami zakončil Vig (-0,78% 710 Kč) či Pegas (-0,46% 866 Kč). Kladné hodnoty nakonec uhájila Erste Bank (+0,66% 690 Kč) a Unipetrol (+0,64% 158 Kč).

Podnikové zprávy

Pražská burza rozhodla o přijetí společnosti Kofola

Burza cenných papírů Praha dnes rozhodla o přijetí společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. k obchodování na Prime Market. V rámci tohoto kroku nedochází k veřejné nabídce akcií, ale jedná se pouze o tzv. technický listing, který souvisí s přesunem sídla společnosti z Polska do České republiky. Zkrácený název emise je KOFOL, ISIN CZ0009000121. Emise bude uvedena na trh bezprostředně po schválení prospektu Českou národní bankou a jeho následném uveřejnění.

Německo

Hlavní zprávy

Index nákupních manažerů Markit/BME (září - předběžný):
aktuální hodnota: 52,5
očekávání trhu: 52,6
předchozí hodnota: 53,3

Index nákupních manažerů ve službách Markit (září - předběžný):
aktuální hodnota: 54,3
očekávání trhu: 54,5
předchozí hodnota: 54,9

Složený index nákupních manažerů Markit/BME (září - předběžný):
aktuální hodnota: 54,3
očekávání trhu: 54,6
předchozí hodnota: 55,0

Hlavní zprávy (Eurozóna)

Index nákupních manažerů Markit (září - předběžný):
aktuální hodnota: 52,0
očekávání trhu: 52,0
předchozí hodnota: 52,3

Index nákupních manažerů ve službách Markit (září - předběžný):
aktuální hodnota: 54,0
očekávání trhu: 54,2
předchozí hodnota: 54,4

Složený index nákupních manažerů Markit (září - předběžný):
aktuální hodnota: 53,9
očekávání trhu: 54,0
předchozí hodnota: 54,3

Očekávané události

08:00 Spotřebitelská důvěra GfK (říjen): očekávání trhu: 9,8, předchozí hodnota: 9,9

10:00 Index IFO podnikatelského klimatu (září): očekávání trhu: 107,9, předchozí hodnota: 108,3

10:00 Index IFO hodnocení současných podmínek (září): očekávání trhu: 114,7, předchozí hodnota: 114,8

10:00 Index IFO očekávání (září): očekávání trhu: 101,4, předchozí hodnota: 102,2

Popis trhu

Index DAX dnes vzrostl o 0,4 % na 9 613 b.

Velmi volatilní seanci s relativně šťastným koncem prožily akcie automobilky Volkswagen (VOW3), které nakonec uzavřely se ziskem 5,2 % na 111,5 EUR. Akcie automobilky, která na úvod tohoto týdne utrpěla výrazné ztráty po skandálu s podvody u emisních testů, včera uzavřely na úrovni 106 EUR. Na dnešním openu nadále výrazně ztrácely, když ráno snížili analytici Deutsche Bank, JPMorgan a Natixis investiční doporučení pro akcie společnosti, na okamžik se jejich cena propadla dokonce až k úrovni 96 EUR. Denní maximum atakovalo hodnotu 117 EUR na akcii.

Martin Winterkorn dnes večer oznámil, že opouští místo generálního ředitele německé automobilky, není si však vědom žádného pochybení. Současnému CEO, který nakonec ustál jarní turbulence vyvolané přestřelkou mezi vlastníky společnosti, tak zlomila vaz až současná kauza s katalyzátory.

Vedle Volkswagenu výrazně posiloval také letecký dopravce Lufthansa (LHA, +3,9 %), výrobce kosmetiky Beiersdorf (BEI, +1,3 %), zdravotnický Merck (MRK, +1,9 %) nebo utilita RWE (RWE, +1,6 %). Naopak ostatní německé automobilky, které „kauza Volkswagen“ v předchozích dvou dnech také stáhla do výrazné ztráty, dnes uzavřely bez výraznějších zisků – BMW (BMW, +0,6 %), Daimler (DAI, +0,3 %).

V červeném teritoriu uzavřely dnešní seanci akcie výrobce polovodičů Infineon Technologies (IFX, -2,1 %) a také chemický Lanxess (LXS, -2,8 %), kterému analytici DZ Bank snížili doporučení z „koupit“ na „držet“.

Podnikové zprávy

Volkswagen se sníženým doporučením od analytiků Deutsche Bank, JPMorgan a Natixis

Analytici na vypuknutí aféry ohledně obcházení testů emisí reagují snížením doporučení pro akcie německého automobilového koncernu s aspiracemi na světovou jedničku.

Analytici Deutsche Bank dnes snížili doporučení pro akcie automobilky Volkswagen na „hold“ z „buy“, cílovou cenu snížili na 130 EUR z 260 EUR. Skandál automobilky Volkswagen ohledně obcházení emisních testů v USA podle Deutsche Bank vytváří nejistotu na všech úrovních. Analytici očekávají pokutu ve výši 5 mld. EUR, náklady spojené se svoláváním dotčených vozů a cenový tlak na auta značek Volkswagen a Audi kvůli poškozené reputaci. Deutsche Bank proto ve svých odhadech počítá s až o 35 % nižším ziskem v letech 2015 až 2017 oproti svým dřívějším odhadům.

Náklady spojené se soudními žalobami, případnými likvidacemi a změnami managementu nyní nelze vyčíslit. Podle analytiků však hotovost Volkswagenu, kterou podpoří i příjem z prodeje podílu v Suzuki, bude stačit pro udržení současného ratingu dluhopisů společnosti.

Analytici JPMorgan snížili doporučení na „neutral“ z „overweight“ a cílovou cenu na 179 EUR z 253 EUR. Analytici Natixis snížili stupeň na „neutral“ z „buy“ a cílovou cenu na 125 EUR z 242 EUR.

USA

Hlavní zprávy

Index žádostí o hypotéky MBA (18. září):
aktuální hodnota: 13,9 %
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -7,0 %

Index nákupních manažerů Markit (září - předběžný):
aktuální hodnota: 53,0
očekávání trhu: 52,8
předchozí hodnota: 53,0

Změna zásob surové ropy podle EIA (18. září):
aktuální hodnota: -1925 tis.
očekávání trhu: -1250 tis.
předchozí hodnota: -2104 tis.

Změna zásob surové ropy v Cushingu podle EIA (18. září):
aktuální hodnota: -462 tis.
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: -1906 tis.

Změna zásob benzínu podle EIA (18. září):
aktuální hodnota: 1369 tis.
očekávání trhu: 850 tis.
předchozí hodnota: 2840 tis.

Očekávané události

14:30 Index aktivity Chicago Fed (srpen): očekávání trhu: 0,24, předchozí hodnota: 0,34

14:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (19. září): očekávání trhu: 272 tis., předchozí hodnota: 264 tis.

14:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (12. září): očekávání trhu: 2240 tis., předchozí hodnota: 2237 tis.

14:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen): očekávání trhu: -2,3 %, předchozí hodnota: 2,0 %

14:30 Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (srpen): očekávání trhu: 0,5 %, předchozí hodnota: 0,6 %

15:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (20. září): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 40,2

16:00 Prodeje nových domů (srpen): očekávání trhu: 515 tis., předchozí hodnota: 507 tis.

16:00 Prodeje nových domů (m-m) (srpen): očekávání trhu: 1,6 %, předchozí hodnota: 5,4 %

16:30 Změna zásob plynu podle EIA (18. září): očekávání trhu: 98, předchozí hodnota: 73

Popis trhu

Akcie na Wall Street dnes hledaly směr a obchodovaly se převážně v záporných hodnotách.

Zámořské akcie zaznamenaly čtvrtý pokles za posledních pět obchodních dní a stále tak hledají stabilnější "půdu pod nohama" od zasedání FOMC. Ropa dnes neudržela zisky a nakonec ztratila téměř 2,5% (WTI). Mírně v kladných hodnotách zavřely technologické tituly, utility, spotřební zboží a finanční tituly (+0,1 až +0,2%). Ztrácel především sektor základních materiálů (-2,1%) a energetické společnosti (-1,4%). Zlato zisky udrželo (+0,5%), stříbro skončilo na zelené nule. Euro dnes získalo vůči americkému dolaru 0,5% (1,1181).   

Předběžný zářijový index nákupních manažerů PMI dopadl mírně nad odhady, přesto se však pohybuje na téměř 2letém minimu. Dnes byla zveřejněna příznivá data ze stavebního trhu, když statistika žádostí o hypotéky vykázala v posledním měřeném týdnu nárůst o 14%. Dochází tak k návratu pozitivnější nálady na US nemovitostním trhu po slabších prodejích existujících domů, které byly zveřejněny v úvodu týdne. Rozporuplně vyzněly také pondělní výsledky druhého největšího amerického stavitele Lennar (LEN). Ten totiž překonal očekávání na úrovni tržeb i čistého zisku a akcie společnosti i ostatních konkurentů velmi solidně posilovaly. Následný komentář CEO společnosti však přesvědčil mnoho investorů realizovat zisky a v návaznosti na jeho rétoriku „očekávaného pomalejšího růstu“ převažovaly prodejní příkazy.

Sledovaný byl dnes také projev Maria Draghiho, který vystoupil na půdě Evropského parlamentu a oznámil, že ECB bude potřebovat více času, aby posoudila vhodnost posílení nákupů dluhopisů. Vzhledem k makroekonomickým datům z posledních týdnů však stále více investorů věří, že k navýšení či prodloužení evropského QE dojde.

Podnikové zprávy

Boeing zvažuje výstavbu továrny v Číně, nový armádní model vstupuje do finální fáze testování

Boeing zvažuje výstavbu historicky první továrny v Číně

Americký výrobce letadel Boeing zvažuje výstavbu nové továrny pro dokončující práce v Číně. Zprávu ve včerejším prohlášení v rámci letecké konference v Seattlu přinesl CEO společnosti Dennis Muilenburg. Nová továrna, o jejíž výstavbě Boeing aktuálně jedná, by měla sloužit k finálním pracím na modelu 737. Společnost by se tak přiblížila čínským zákazníkům, ke kterým v letošním roce proudí čtvrtina všech „jednouličkových“ modelů vyrobených společností Boeing.

Konkurenční výrobce letadel Airbus, který pokrývá přibližně polovinu čínského trhu, již svoji linku v této asijské zemi má. Od roku 2009 provozuje továrnu ve městě Tianjin, odkud východním zákazníkům dodává své modely A320.

Analytici očekávají, že Čína bude v následujících dvaceti letech potřebovat nová letadla v celkové hodnotě 1 bilion amerických dolarů. Čínská továrna by mohla posílit pozici společnosti ve vyjednávání s asijskými odběrateli.

Šéf odborů společnosti Boeing se však staví k výstavbě nové továrny spíše kriticky. Obává se propuštění části zaměstnanců v USA a požaduje od vedení společnosti garance, že se tak nestane.

Model KC-46 vstupuje do finální fáze testování

Dle pentagonu vstoupí nový model určený k doplňování paliva stíhaček do závěrečné fáze testů tento pátek. Testování, které by mělo trvat přibližně 4 měsíce, rozhodne o osudu zakázky za 50 mld. USD.

Společnost má s uvedením nového armádního letounu problémy. Ty se projevily jak na osmiměsíčním zpoždění, tak na zvýšených výdajích na vývoj nového modelu, který vychází z civilního stroje 767. Náklady vzrostly oproti původnímu plánu o 1,26 mld. USD. Z toho 835 mil. USD vydala společnost na změny designu a funkce palivového systému v červenci letošního roku.

Hlavním předmětem chystaného testování bude funkce doplňování paliva do pěti různých typů stíhaček využívaných americkou armádou. Letové testy bez funkce doplňování paliva již model splnil v prosinci loňského roku.

Americká armáda do dubna 2016 rozhodne o kontraktu na dodání nových letadel. V případě, že letoun projde všemi testy, armáda by v první fázi měla objednat 18 letadel s termínem dodání v srpnu 2017.

Akcie

Cena akcií společnosti Boeing (BA) klesla od historického maxima z února letošního roku o necelou čtvrtinu. Včerejší seanci titul uzavřel na úrovni 134 USD (-1,5 %). Tržní kapitalizace společnosti přesahuje 90 mld. USD.

Komodity

Může mít skandál automobilky Volkswagen dopad na trh s drahými kovy?

V pondělí vyplul na světlo skandál německé automobilky Volkswagen, která se svými dieselovými motory TDI podváděla u emisních testů v USA. Cena platiny, která se hojně využívá v katalyzátorech dieselových motorů, na světových trzích od té doby klesla o 4,5 % a propadla se tak nejníže od roku 2009.

Je otázkou, zda obavy o budoucnost dieselových motorů skutečně stojí za nedávným propadem cen tohoto drahého kovu. Zajímavé je však srovnání s vývojem cen palladia, které se využívá v katalyzátorech benzínových automobilů. Jeho cena vzrostla od začátku týdne o 3,3 %.


Vývoj spotových cen platiny a palladia; zdroj: Bloomberg

Srovnání vývoje cen dvou výše zmíněných kovů na spotovém trhu od začátku září ukazuje graf výše (bílá čára = platina, červená čára = palladium). Z něj je patrná jistá pozitivní korelace cen těchto drahých kovů. Zajímavý je pohled na poslední tři dny, ve kterých obě komodity zažily naprosto odlišný příběh – zatímco ceny platiny výrazně klesly, palladium naopak posílilo.


Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,1994125,67059
USD21,3019822,59702
GBP28,4016830,12832
CHF25,8613927,43361
PLN5,658016,00199

Kompletní informace zde