Polská burza rostla v čele s bankami
Index WIG 30 uzavřel na hodnotě 2192 b. (+1,1 %).
Ani slabší makrodata dnes nezabránila varšavské burze v krasojízdě, na jejímž konci stál růst indexu o více než jedno procento, stalo se tak navzdory prodejnímu sentimentu ve zbytku Evropy.
Dařilo se především bankám, jejichž akcie dnes podpořily hned dvě zprávy z polského parlamentu. Tou první byl výrok nejsilnější opoziční strany, která by dle aktuálních průzkumů zvítězila ve volbách (ty jsou na programu v říjnu), že plánovaná bankovní daň by měla být stanovena v rozmezí 0,25-0,32 % z aktiv. Současná vláda přitom počítá se zdaněním na úrovni 0,39 % z aktiv. Druhým pozitivním impulsem byla zpráva o možném zmírnění negativních dopadů na banky v případě hypoték denominovaných ve švýcarských francích. Dolní komora parlamentu se v posledním návrhu vyslovila pro verzi, kdy by 90 % nákladů měly nést právě banky, horní komora však chce tento návrh zmírnit tak, aby větší část nákladů nesl i stát.
Bankovní tituly reagovaly na výše zmíněné zprávy pozitivně – PKO Bank (PKO, +3,4 %), Bank Pekao (PEO, +1,3 %), Bank Zachodni (BZW, +2,7 %), Alior Bank (ALR, +2,3 %) a ING Bank Slaski (ING, +1,7 %). Vedle akcií bank dnes výrazně posiloval také energetický Tauron (TPE, +4,6 %), petrochemické PKN Orlen (PKN, +2,1 %) nebo operátor Orange Polska (OPL, +2,6 %).
V červeném se obchodoval producent mědi a stříbra KGHM Polska Miedz (KGH, -3 %), petrochemický Synthos (SNS, -1,2 %) nebo pojišťovna PZU (PZU, -1 %).
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Smíšený závěr v zámoří
- Wall Street vzdoruje ropným turbulencím
- Frankfurtská burza uzavírá čtvrtek ve ztrátě
- Komerční banka úspěšně umístila evropské kryté dluhopisy v objemu 750 milionů EUR
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 27. březnu vzrostly o 36 mld. kubických stop
- Pražská burza před Velikonocemi oslabila
- Wall Street se obchoduje v červeném
- Tesla reportovala počet doručených vozidel za 1Q pod odhady
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 28. březnu na 202 tis. při očekávání 212 tis.
- Americké futures kontrakty výrazně ztrácejí, Nasdaq 100 futures -1,89 %




