Prodeje solárních panelů rostou, nicméně akciím solárních společností se prozatím příliš nedaří
Instalace solárních panelů by se v letošním roce měly zvýšit o třetinu. Cena solárních panelů je nyní tak nízká, že v některých místech konkuruje výrobě elektřiny z plynu. Pozitivní zprávou pro solární průmysl bylo i oznámení plánu na snížení emisí americkým prezidentem Barackem Obamou. Devalvace čínské měny může snížit náklady na výstavbu solárních panelů i pro americké producenty.
Ačkoliv se zdá, že by akcie solárních společností měly růst, tak opak je pravdou. Částečně za to může negativní sentiment kvůli klesající ceně ropy, která by podle některých mohla konkurovat solární energii. Cena ropy by ale podle některých analytiků musela klesnout až na 30 dolarů a vydržet nějakou dobu, aby se vyplatilo z ropy vyrábět elektřinu.
Společnost Sunedison (SUNE) od 22. července ztratila 55 % SunRun (RUN) s tržní kapitalizací 981 mil. dolarů minulý týden vstoupila na burzu s upisovací cenou 14 dolarů a včera zakončila na ceně 10,12 dolaru. First Solar (FSLR) z ročních maxim ztratil 30 %. Čínská společnost Trina Solar (TSL) od 18. května ztratila 22,1 % a nyní se obchoduje na svých historických minimech.
Ačkoliv solární energie proniká do běžných domácností, tak stále je v naprostém většině míst konvenční energie levnější a bez vládních podpor může trvat delší dobu, než solární energie bude plně konkurenceschopná.
Investoři jsou rovněž citliví na očekávané zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou FED, které může snížit poptávku po dluhopisech těchto společností, tím se v příštích letech zhorší přístup k refinancování.
Zdroj: Reuters
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementem
- Frankfurtská burza ukončuje dnešní obchodní seanci s růstem
- Walmart reportuje za 1Q v souladu s očekáváním, společnost neposkytla výhled provozního zisku na 2Q
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 9. květnu vzrostly o 110 mld. kubických stop při očekávání 111 mld.
- USA: Index realitního trhu NAHB v květnu na 34 b. při očekávání 40 b.
- USA: Podnikové zásoby v březnu vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu
- USA: Průmyslová produkce meziměsíčně v dubnu stagnovala při očekávaném růstu o 0,1 %
- USA: V květnu index výrobní aktivity filadelfského Fedu dosáhl -4 b. při očekávání -11,2 b.
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 10. květnu na 229 tis. při očekávání 228 tis.
- USA: Index výrobních cen v dubnu meziročně vzrostl o 2,4 % při očekávání 2,5 %