ERSTE GROUP: Projekce hospodaření za 2Q 2015
Erste Group zveřejní své hospodářské výsledky za 2Q 2015 v pátek 7. 8. 2015 před otevřením trhu. Konferenční hovor pro analytiky a investory proběhne se začátkem obchodování na BCPP od 9:00 hod. Erste by v rámci zítřejších reportovaných výsledků měla potvrdit v důsledku nižších nákladů rizika silnou ziskovost z předchozího kvartálu. Provozní výkonnost banky by měla být za 2Q slabší. Očekáváme, že provozní zisk banky meziročně poklesne až o 7 %.
Na úrovni čistých úrokových výnosů banky očekáváme cca 3% meziroční propad k úrovni 1 090 mil. EUR. Meziroční pokles čistých úrokových výnosů Erste Group půjde vedle prostředí nízkých úrokových sazeb na vrub redukci úvěrového portfolia v Rumunsku a Maďarsku v uplynulém i letošním fiskálním roce. Erste realizuje cca 80 % úrokových výnosů z poskytnutých úvěrů. Na mezikvartální bázi by měly čisté úrokové výnosy Erste stagnovat.
| Odhad hospodářských výsledků ERSTE GROUP za 2Q 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|
| v mil. EUR | 2Q 2015 Odhad Fio | Konsensus 2Q 2015 | 2Q 2014 |
Konsensus/ 2Q 2014 |
| Čisté úrokové výnosy | 1 090 | 1 095 | 1 119,7 | -2,2 % |
| Čisté poplatky a provize | 460 | 463,4 | 454,9 | 2,1 % |
| Čistý zisk z finančních operací | 120 | 118,9 | 88 | 35,23 % |
| Čisté provozní výnosy | 1 670 | 1 682,5 | 1 731 | -2,8 % |
| Provozní náklady | (930) | (941) | (933) | 0,9 % |
| Provozní zisk | 740 | 743 | 798 | -6,9 % |
| Rezervy a opravné položky | 250 | 246,7 | 431,9 | -42,9 % |
| Čistý zisk | 220 | 238,3 | (1 033) | n.a. |
Zdroj: Fio banka, a.s., Konsensus – medián dle průzkumu Erste Group
Meziročně horší úrokové výnosy Erste budou pravděpodobně částečně kompenzovány meziročním přírůstkem čistých výnosů z poplatků a provizí o cca 1 %. Ty budou nadále taženy zejména transakčními poplatky (téměř 50 % poplatkových výnosů Erste Group) a vyššími poplatky ze správy aktiv. Ostatní provozní výnosy banky by měly dle naší projekce dosáhnout cca 120 mil. EUR. To by na úrovni celkových provozních výnosů banky mělo znamenat zejména v důsledku nižších úrokových výnosů meziroční pokles o cca 3,5 % při úrovni 1 670 mil. EUR.
Management banky očekává v letošním roce nižší provozní náklady v porovnání s předchozím rokem. Ty by dle našeho odhadu měly ve druhém kvartále meziročně stagnovat na úrovni 930 mil. EUR při poměru provozních nákladů k provozním výnosů 55,6%. Dosažení úspor očekáváme zejména na domácí půdě Erste v rámci rakouské divize. Provozní zisk Erste Bank před náklady rizik by měl dosáhnout dle naší projekce 740 mil. EUR, což by představovalo meziroční propad o 7 %.
Hlavním driverem očekávané vyšší ziskovosti Erste Group by měly být stejně jako v předchozím čtvrtletí nižší náklady rizika. Jejich hodnotu za druhý kvartál letošního roku projektujeme ve výši 250 mil. EUR (y/y -42 %). Náš odhad reportovaného čistého zisku Erste za druhý kvartál počítá s hodnotou 220 mil. EUR, což je nepatrně níže v porovnání s konsensuálním odhadem analytiků ve výši 238 mil. EUR.
Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Erste Group dokončila akvizici Santander Bank (+komentář analytika)
- Erste: AlphaValue/Baader Europe zvyšuje cílovou cenu z 91,7 EUR na 97 EUR se stávajícím doporučením
- Erste: Polský regulátor schválil akvizici Santander Bank Polska
- Erste: Trigon Dom Maklerski přistoupil k navýšení cílové ceny na 98 EUR se stávajícím doporučení
- Erste: UBS zvýšila cílovou cenu z 97 na 108 EUR při stálém doporučení „buy“
Nejnovější:
- S&P 500 na novém rekordu
- Americké indexy připisují drobné zisky
- Německé akcie na začátku týdne posílily o více něž 0,5 %
- Apple si vybral Gemini od Googlu pro provoz Siri poháněné umělou inteligencí
- Pražská burza zahájila týden mírným poklesem
- Colt CZ oznámil zahájení činnosti společnosti Colt Electro Optics
- Americké akciové indexy v úvodu seance oslabují
- Makroekonomický výhled pro tento týden: CPI (napříč regiony), HDP (Německo), PPI (USA, ČR)
- Americké futures kontrakty klesají, Nasdaq 100 futures -0,74 %
- Finanční sektor oslabuje po Trumpových komentářích k zastropování úroků na kreditních kartách




