Řecká burza se po pětitýdenní přestávce propadá o 23 %
Burza v Aténách zažívá výprodej akcií poté, co se otevřela po pěti týdnech kvůli kapitálovým kontrolám zavedených tamní vládou.
Index ASE se propadl o rekordních 23 %, bankovní tituly Piraeus a National Bank of Greece klesají dokonce o 30 %.
V červnu akciový index posílil o 17 % z tříletých minim, což výrazně snížilo roční ztráty na 3,5 %. 26. června byl poslední den, kdy bylo možné v Řecku obchodovat.
Řecká burza byla uzavřena, když řecký ministr Alexis Tsipras přerušil jednání s věřiteli o záchranném balíku. V té době řecká vláda vyhlásila referendum, aby se řečtí občané mohli k návrhu vyjádřit. Vláda se rozhodla uzavřít a zavést kapitálové kontroly.
Burza zůstala zavřená i přesto, že se vláda rozhodla s jistým omezením banky otevřít 20. července. Právě kvůli stále platným omezením u řeckých bank není pro Řeky úplně snadné obchodovat jako dříve. Řekové mohou využívat peníze ze zahraničí, peníze z budoucího prodeje akcií nebo existující peněžní prostředky na účtech řeckých brokerů. Omezení neplatí pro zahraniční investory.
Když byla řecká burza zavřená, tak se sledoval veřejně obchodovatelný fond ETF na americké burze s tickerem GREK, který někteří investoři využívali k odhadu budoucího vývoje řeckých akcií.
Graf níže ukazuje vývoj index aténské burzy ASE za poslední rok.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,73
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,49 %), měď (-0,57 %) a zlato (+0,55 %)
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v květnu meziročně vzrostla o 3,9 % při očekávání růstu o 4,0 %
- ČR: Měnová zásoba M2 v květnu meziročně vzrostla o 3,5 %
- Colt CZ oznámil změnu v dozorčí radě
- Pražská burza v úvodu týdne posiluje
- Frankfurtská burza zahajuje den v kladných hodnotách
- Indexy v Asii na pozadí optimismu z uzavření obchodních dohod s USA posilují
- CTP: Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu akcií z 15 EUR na 20 EUR a doporučení z „hold“ na „buy“
- Akciový výhled