Čínské akcie zahajují nový týden nejvýraznějším propadem od června 2007
Japonský Nikkei 225 -0,95 % na 20350,1 b.
Hongkongský Hang Seng -3,07 % na 24356,55 b.
Čínský Shanghai Composite -8,48 % na 3725,5582 b.
Jihokorejský Kospi -0,35 % na 2038,81 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,43 % na 5589,886 b.
Čínské vystřízlivění
Výraznou ztrátou zahájily nový týden čínské A-shares, když hlavní index Shanghai Composite klesl o 8,5 % na 3726 b., o 7 % se propadl také technologický Šen-čen.
Dnešní vývoj indexu Shanghai Composite, zdroj: Bloomberg
Za výrazným propadem stojí obavy analytiků ze snížené vládní podpory tamního akciového trhu v budoucnu. Přestože oficiální číslo zveřejněno nebylo, čínské brokerské domy odhadují, že státem vlastněný fond China Securities Financial utratil v posledních týdnech na nákupech tamních akciových titulů několik stovek mld. CNY s cílem podpořit tamní akciový trh. I přes masivní státní podporu však denní zobchodovaný objem na burzách v kontinentální Číně dosahoval pouhých 1,2 bil. CNY (před červnovým propadem tamního akciového trhu se denní objem pohyboval kolem 2 bil. CNY). To naznačuje, že velká část investorů není v dlouhodobějším horizontu přesvědčena o pozitivním dopadu vládních opatření na tamní trh.
Čínským akciovým titulům dnes nepomohla ani zveřejněná makrodata, podle kterých zisky tamních průmyslových podniků v červnu klesly o 0,3 %. Tento údaj přichází po 0,6 % růstu za květen.
Thajské exporty klesly
V Thajsku byla dnes zveřejněna obchodní bilance za červen, kterou se navzdory výraznému poklesu v exportu podařilo udržet v přebytku. Přebytek obchodní bilance však klesl na pouhých 150 mil. USD z květnových 2,4 mld. USD. Hlavním důvodem byl nižší vývoz automobilového průmyslu, který byl v červnu téměř o 30 % níže než před rokem. Automobilový průmysl se přitom v minulém roce podílel na celkovém exportu země z 8 %.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Smíšený závěr v USA
- Americké indexy bez výraznějších pohybů
- Frankfurt uzavřel pátek v zeleném
- Akcie M2C první obchodní den posílily
- Americké indexy v úvodu smíšeně, reportovaly společnosti CarMax a Darden Restaurants
- Pražská burza přerušila sérii poklesů
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červnu dle předběžných dat na -15,3 b. při očekávání -14,9 b.
- USA: Index předstihových ukazatelů v květnu poklesl dle očekávání o 0,1 %
- Kroger reportoval za 1Q, společnost mírně zvýšila výhled celoročních porovnatelných tržeb
- USA: Index výrobní aktivity filadelfského Fedu dosáhl v červnu -4,0 b.