V USA se poprvé v historii vyrobilo ze zemního plynu více elektřiny než z uhlí
V USA roste podíl zemního plynu na výrobě elektřiny. V dubnu roku 2015 elektrárny poprvé v historii vyrobily více elektřiny z plynu než z uhlí. Využití zemního plynu jako zdroj pro výrobu elektřiny je v USA výrazně levnější než v jiných částech světa. V Evropě se výroba elektřiny z plynu využívá jen jako doplňkový zdroj pro pokrytí odchylek mezi nabídkou a poptávkou v rámci denních špiček. V USA díky plynu z břidlic je až čtvrtinová cena plynu oproti Evropě, tím se plyn v USA stal před lety konkurenceschopný energetickému uhlí.
V dubnu se ze zemního plynu vyrobilo 31 % elektřiny, zatímco uhlí zaznamenalo 30% podíl na celkovém objemu výroby. V roce 2010 se uhlí podílelo na výrobě elektřiny ze 45 %.
Plyn z břidlic se v USA těží pomocí horizontální těžby a frakování. Díky tomu, že nejsou dostavěné terminály na zkapalněný plyn, tak se plyn z USA téměř nedá exportovat. Rostoucí produkce plynu na uzavřeném trhu stlačila cenu až o 75 %. Poté USA začaly masivně přecházet na výrobu elektřiny z plynu. Plynu pomohlo i to, že se zpřísnily regulatorní podmínky pro uhlí z hlediska zamořování životního prostředí. Nižší marže u výroby elektřiny z uhlí snížily motivace uhelných elektráren k investicím, tím řada elektráren nesplňovala environmentální požadavky.
Metoda těžby plynu z břidlic je podobná těžbě ropy z břidlic. Nicméně produkce ropy v USA v prvních letech nebyla natolik významná, aby cena ropy zareagovala na globálním trhu. Navíc produkce ropy v USA rostla v době, kdy bylo všudypřítomné geopolitické riziko na Blízkém východě a Severní Africe. Cena plynu v posledních měsících klesala i díky klesající ceně ropy, když dlouhodobé kontrakty na plyn jsou často navázané na cenu ropy.
Zdroj: Financial Times
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Eurozóna: Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 3,6 % při očekávání růstu o 2,5 %
- Eurozóna: HDP ve 1Q dle druhých předběžných dat meziročně vzrostl o 1,2 % v souladu s očekáváním
- Eurozóna: Zaměstnanost v 1Q dle předběžných dat meziročně vzrostla o 0,8 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,04 %), měď (-1,26 %), stříbro (-1,25 %)
- Vývoj měnových párů: CHF/CZK 26,55
- Německé akcie v úvodu klesají, reportovaly Siemens, Deutsche Telekom, Allianz, RWE a Merck
- Pražská burza otevírá v zeleném, výsledky za 1Q reportoval ČEZ
- Asijské akcie klesají, Tencent a Geely oznámily výsledky za 1Q
- Erste: Autonomous Research zvýšily cílovou cenu ze 71,39 EUR na 81 EUR při stávajícím doporučení
- Akciový výhled