Důvody propadu cen ropy za posledních několik dní
Včera se cena ropy propadla nejvíce od února, Benchmark Brent včera klesnul o 6 % pod 57 dolarů za barel. Z ročních maxim 69 dolarů se tedy jedná o více než 18% propad. Ropa WTI za posledních 10 dní klesla z 61 dolarů k 52 dolarům.Je několik důvodů, proč cena ropy tak výrazně klesá.
Dohoda o íránském jaderném programu
Trh očekává, že se světové mocnosti dohodnou s Íránem ohledně jaderného programu. Zrušily by se tak ekonomické sankce, které výrazně omezují export íránské ropy. Prozatím není jisté, kdy se sankce zruší, ale očekává se, že by Írán mohl zvýšit export ropy o 800 tisíc barelů denně.
Podle řady analytiků export ropy se výrazně zvýší až v příštím roce. Proto se více hovoří o 40 mil. barelech ropy na tankerech, které by Írán mohl po zrušení sankcí poslat na trh, a tím výrazně snížit cenu ropy.
Klíčové u jednání s Íránem je tedy načasování zrušení sankcí. 30. června se mocnosti již měly dohodnout a přednést dohodu veřejnosti, nicméně došlo k posunutí termínu na 7. července. Dnes je pravděpodobné, že se termín opět posune. Pokud se termín posune i po 9. červenci, tak americký kongres bude mít 2 měsíce na vyjádření místo 1 měsíce. Je proto otázka, jak cena ropy bude reagovat, protože íránská ropa je z velké části v ceně započítána.
Na druhé straně v případě okamžitého zrušení sankcí, lze naopak očekávat pokles cen ropy. Analytici ale upozorňují, že v případě zrušení sankcí s výraznějším odkladem by cena ropy mohla reagovat růstem.
Řecká krize
Pokles ekonomiky v Řecku nemá dopad na poptávku po ropě, ale i zde obchodníci s ropou sledují vývoj řecké krize. Důvodem je dopad na měnový trh. Posilující dolar má tendenci ceny komodit oslabovat, protože komodity jsou dražší pro nedolarové zákazníky.
Produkce ropy z břidlic v USA
Řada analytiků varovala před prudkým poklesem americké produkce ropy z břidlic kvůli nízkým cenám. Ačkoliv produkce ropy z břidlic klesá, tak se jedná o jednotky procent. Minulý týden se dokonce obrátil 6 měsíční trend v poklesu aktivních ropných vrtů. Společnost Baker Hughes v pátek oznámila, že se počet ropných vrtů zvýšil o 12. Prozatím se jedná jen o jedno číslo, ale je možné, že jsme u počtu ropných vrtů dosáhli dna.
EIA zveřejnila, že celková produkce ropy v USA za měsíc duben přesáhla 9,7 mb/d, což je rekordní hodnota od roku 1971.
Zásoby ropy podle EIA minulý týden rostly
Trh byl rovněž překvapen rostoucími zásobami ropy v USA. Důvodem nebyla ale výrazná změna v produkci nebo poptávce po ropě. Zásoby vzrostly kvůli výrazně vyšším importům ropy. Podle některých analytiků důvodem byla tropická bouře v Mexickém zálivu, která zpozdila tankery, které poté přijely v jeden čas. Je proto vhodné sledovat další čísla ze zásob ropy, protože jedno číslo nemusí znamenat nastolení trendu. V létě zpravidla zásoby ropy klesají, protože je nejvyšší poptávka po ropě kvůli minimálním odstávkám rafinérií.
Hedgeové fondy již několik týdnů snižují sázky na růst cen ropy
Růst cen ropy od letošního března byl z části způsoben tím, že hedgeové fondy výrazně omezily sázky na pokles cen ropy a zvýšily sázky na růst. Do května fondy držely v čisté dlouhé pozici ve futures a opcích 289 mil. barelů ropy. Od té doby do minulého týdne se sázky snížily na 200 mil. barelů.
Očekávání slabší poptávky na podzim a vyšší produkce z Kanady
Podzim bude podle všeho zajímavý pro ropu, protože se zvýší kanadská produkce ropy kvůli návratu části produkce z letních odstávek. Podle Morgan Stanley by se produkce z Kanady měla zvýšit o 600 tisíc barelů denně. Zvýší se tak importy do USA, což stlačí spotovou cenu WTI níže, protože se zvýší náklady na přepravu ropy. Vyšší náklady musí překupníci ropy zaplatit, proto producenti budou nuceni prodávat ropu s vyšším diskontem.
Dalším důvodem jsou podzimní odstávky amerických rafinérií, o kterých jsme psali zde.
Zdroj: Financial Times, EIA, Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %