Americké trhy vzdáleny řeckým událostem v akceptovatelných ztrátách, energie propadají
Americké akciové indexy aktuálně registrují spíše limitované ztráty, když oslabují přibližně o 0,5% a vykazují tak – prozatím - výrazně lepší výkonnost než indexy v západní Evropě, úzce svázány s výsledky víkendového referenda o (ne)akceptaci návrhu věřitelů.
Přesto řecké „NE“ vyvolalo menší reakci na trzích než samotné (bizarní) tamní vládní rozhodnutí o vyhlášení referenda. Poslední události a jednání zůstávají v módu „snaha najít řešení“, investoři tak upínají svojí pozornost i na makrodata a blížící se výsledkovou sezónu, kterou neoficiálně ve středu odstartuje svými čísly producent hliníků Alcoa (AA). Dnes reportovaný ISM index aktivity mimo zpracovatelský sektor za červen potvrdil - i přes nenaplněné očekávání analytiků (56,4b.) – odraz od ročního minima, když dosáhl úrovně 56b. (vs. 55,7b. v květnu). Páteční data z amerického trhu práce byla nicméně bez (pozitivních) překvapení – pro zářijové rozhodování Fedu o (ne)zvýšení úrokových sazeb tak rozhodnou letní měsíce.
V rámci indexu S&P500 se dnes na pozadí propadu cen energií nedaří energetickému sektoru ztrácející přes 1%. Aktuálně cena ropy WTI propadá o 6% na 53,50 USD/b, zemní plyn pak ztrácí 2,1% na 2,76 USD/mmbtu! Podobně trpí i sektor základních materiálů (-0,8%). Relativně nejlépe se vede odvětví zdravotních služeb (-0,1%) a sektoru nezbytných statků (-0,2%).
David Lamač, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Pozitivní sentiment na Wall Street
- Americké indexy v úvodu obchodního dne smíšené
- USA: Index nákupních manažerů PMI
- Vývoj měnových párů
- Vývoj cen komodit
- Futures kontrakty indikují smíšené otevření v USA
- Eurozóna: PPI a maloobchodní tržby
- Vývoj měnových párů
- Vývoj cen komodit
- Eurozóna: Index investorské důvěry




