Postupné zrušení sankcí vůči Íránu by mohlo ropné medvědy zklamat
Dnešní den měl být posledním v jednání o íránském jaderném programu. Tak jako se v posledních týdnech mluvilo o posunutí termínu, tak dnes je jisté, že jednání budou prozatím pokračovat i na začátku července. Další významný den je 9. července, protože pokud jednání budou pokračovat i po tomto dni, tak americký kongres bude mít větší pravomoc zasáhnout. Kongres bude mít 30 dní na revizi dohody, pokud dohoda bude poslána před 9. červencem, zatímco po tomto dni bude mít až 60 dní. Tím se potenciální zrušení sankcí může výrazněji posunout.
Analytici z JBC dnes upozornili, že tyto zpoždění mohou způsobit růst cen ropy, protože trh z jisté části již s vyšším exportem ropy z Íránu počítá. Jedním z důvodů, proč je futures křivka ropy od příštího roku téměř plochá, je právě očekávání ohledně většího objemu ropy z Íránu na trhu. Jinými slovy, pokud by zrušení sankcí bylo postupné a navíc s výrazným zpožděním, tak by to mohlo zklamat současné očekávání a cena ropy by mohla reagovat růstem. Reakce trhu na íránskou dohodu tedy není vůbec jistá.
Ačkoliv po zrušení sankcí je nutné v Íránu výrazně investovat, aby se produkce ropy dostala na úroveň před sankcemi, tak Írán má podle různých odhadů až desítky milionů barelů ropy v zásobnících a na tankerech. Tato ropa by měla přinést okamžitý tlak na pokles cen ropy, nicméně ve střednědobém období se jedná o otázku, zda tržní očekávání nejsou příliš vysoko ohledně schopnosti a možnosti Íránu výrazně svůj export navýšit v brzké době.
Jak ukazuje obrázek níže, tak se export ropy z Íránu snížil téměř o polovinu (2011-2014). Béžové obdélníky označují pokles exportu ropy do různých destinací.
Zdroj: Bloomberg, EIA
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Akcie Footlocker rostou o více než 80 %, Dick’s Sporting Goods souhlasil s převzetím společnosti
- Americké akcie v úvodu klesají, reportovaly společnosti Cisco, Deere & Co, Walmart a Steris
- Mmcité zveřejnila výsledky za rok 2024 a 1Q 2025
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,61 %), stříbro (-0,61 %) a pšenice (-0,43 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,92
- Cisco reportovalo výsledky za 3Q a zvýšilo roční výhled
- Eurozóna: Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 3,6 % při očekávání růstu o 2,5 %
- Eurozóna: HDP ve 1Q dle druhých předběžných dat meziročně vzrostl o 1,2 % v souladu s očekáváním
- Eurozóna: Zaměstnanost v 1Q dle předběžných dat meziročně vzrostla o 0,8 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,04 %), měď (-1,26 %), stříbro (-1,25 %)