Americké rafinérie se blíží rekordnímu využití své kapacity
V letních měsících je v USA sezónně nejsilnější poptávka po surové ropě, protože americké rafinérie nemají téměř žádné plánované odstávky. Rafinérie plánují odstávky zpravidla na jaře a na podzim, kdy je poptávka po rafinérských produktech nejnižší. V létě je sezónně silná poptávka po benzínu, zatímco v zimě se jedná o topný olej a jiné produkty.
V grafu níže vidíme vývoj objemu ropy, které rafinérie v USA zpracovávají v průběhu posledních pěti let.
Ve druhém grafu jsou stejná data, ale je lépe vidět, jak je poptávka vyšší i ve srovnání s 5letým průměrem. Červená křivka ukazuje aktuální rok, zatímco modrý pruh zobrazuje rozpětí zpracovaného objemu ropy za 5 let.
Ačkoliv je zde vidět rostoucí trend, tak na podzim se opět bude zpracovávat méně ropy, než se zpracovává nyní v létě. Někteří analytici upozorňují na to, že cena ropy se opět může dostat pod tlak, protože ačkoliv produkce ropy v USA pravděpodobně klesá, tak současná sezónně vysoká poptávka klesne.
Třetí graf ukazuje vývoj využití provozní kapacity amerických rafinérií v procentech od začátku roku 2014. Odstávky rafinérií by se měly projevit v sezónně nižší poptávce po surové ropě v průběhu září – listopad.
Někteří obchodníci s fyzickou ropou nadále zmiňují neprodané dodávky ropy v Severním moři a západní Africe. Jedním ze způsobů jak zjistit, zda je v určitém místě přebytek ropy, je spread mezi dodávkou ropy a Brentem. Konkrétně se jedná o benchmark Dated Brent, který slouží jako referenční cena fyzických dodávek v Severním moři. V Severním moři je největší diskont vůči tomuto benchmarku od roku 2008, zatímco u velice kvalitní ropy z Nigérie se jedná o nejmenší přirážku k Brentu od roku 2005.
Zajímavý článek publikovala agentura Reuters o neobvykle větším zobchodovaném počtu PUT opcí (právo na prodej). Spekuluje se, že by se mohlo jednat o hedging producentů proti poklesu ceny. Zájemci mohou článek nalézt v tomto odkazu.
Zdroj: EIA, Platts, Reuters
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- ČR: Běžný účet platební bilance za březen dosáhl 42,54 mld. Kč při očekávání 29 mld. Kč
- Stručné shrnutí výsledků společností Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche Automobil
- Frankfurtská burza nepatrně posiluje, výsledky zveřejnily Daimler Truck, E.ON, Brenntag a Porsche
- Akcie na pražská burze se obchodují bez větších změn, ČEZ zítra zveřejní výsledky hospodaření
- Akciový výhled
- Asijsko-pacifický region posiluje téměř o procento
- Evropské futures kontrakty nepatrně oslabují
- Německo: Index CPI v dubnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 2,1 %
- Očekávané události: CPI (Německo), index žádostí o hypotéky MBA (USA)
- Technologický sektor táhl americké akcie vzhůru