Pronajmout si supertanker s ropou je stále dražší
Náklady na pronajmutí největších tankerů na světě se vyšplhaly na nejvyšší úrovně od letošního ledna kvůli rostoucím dodávkám ze Saudské Arábie a Iráku. Pronajmout si tanker přepravující 2 mil. barelů Saudské ropy do Japonska stálo přibližně 81 tisíc dolarů za den podle údajů z 15. května. Pokud srovnáváme tuto část roku, tak se jedná o nejvyšší hodnotu v tomto období od roku 2009.
Saudská Arábie oznámila, že vytěžila v dubnu 10,3 mil. barelů denně, což je rekord alespoň za poslední tři dekády. Export ropy Iráku by tento měsíc mohl vzrůst o 700 tisíc barelů na 3,75 mb/d podle údajů agentury Bloomberg.
Podle některých analytiků se přebytek ropy stále zvyšuje, což je dobré pro firmy, které ropu přepravují. Sezónně by se nyní mělo jednat o nejslabší období v roce z hlediska přepravy ropy, proto vysoké sazby k pronajmutí tankeru jsou neobvyklé.
Čína importovala v dubnu rekordní objem ropy, když Číňané kupovali 7,4 mb/d. Jednalo se tak o 17% růst z března a 3,1% zvýšení oproti prosinci 2014. Nedávno se mluvilo o tom, že by se importy do Číny měly snižovat kvůli naplnění strategických zásobníků. Nicméně podle údajů agentury Bloomberg se zvyšuje počet supertankerů plující do čínských přístavů.
Zajímavý komentář vzešel z Mezinárodní agentury pro energii (IEA) 13. května, že boj o tržní podíl členů kartelu OPEC teprve začal. Podle EIA by se produkce kartelu měla nadále zvyšovat, což snižuje pravděpodobnost snížení produkční kvóty OPEC. 5. června by o produkční kvótě a jiných záležitostech měl kartel jednat.
Cena ropy WTI s dodáním v červenci (GCLN5) aktuálně roste o 0,73 % na téměř 61 dolarů, přičemž denní maximum se pohybuje na úrovni 61,71 dolaru. V současné době výrazně ovlivňuje cenu ropy vývoj dolaru. Pokud dolar oslabuje, tak cena ropy má tendenci růst a naopak. Špatná makrodata z americké ekonomiky jsou tedy faktorem, který působí na cenu ropy směrem nahoru, protože se snižuje pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb FEDem. Investoři v současné době rovněž sledují i zvýšení geopolitického napětí na Blízkém východě, kde se spekuluje o porušení příměří Saudskou Arábii v Jemenu.
Počet ropných vrtů podle pátečních údajů společnosti Baker Hughes se snížil o 8, přičemž v oblasti Eagle Ford došlo k růstu o 3. Objevují se signály, že by v brzké době mohlo dojít k prvnímu zvýšení počtu ropných vrtů za za víc než 6 měsíců.
Čistá dlouhá pozice hedgeových fondů v týdnu končícím 12. května se snížila o 2,1 % na 262 575 futures kontraktů a opcí. Krátké pozice se snížily o 17 % na 52 973 kontraktů, zatímco dlouhé pozice poklesly na 315 548.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii