Šanghajská burza dnes zažila volný pád; úrokové sazby v Austrálii na historických minimech
Černý den dnes zažili investoři v kontinentální Číně, hlavní akciový index Shanghai Composite se propadl o 4,1 %. Obavy u investorů vyvolal především velký počet chystaných IPO a také možné zásahy regulátora s cílem zchladit tamní akciový trh. Ten si za poslední rok připsal přes 110 % a průměrné P/E se vyšplhalo přes hodnotu 21. Výrazné ztráty utrpěly všechny sektory, vůbec nejhůře si vedly telekomunikace (-7,4 %) a utility (-6,4 %). Relativně dobře dopadl zdravotnický sektor, který přišel „jen“ o 1,8 %. Výrazně ztrácela také menší akciová burza v provincii Shenzen, která si oproti včerejšímu closu pohoršila o 2,8 %.
Negativní sentiment v kontinentální Číně se projevil také na obchodování v Hongkongu. Tamní index Hang Seng, dnes ztrácel již čtvrtý den v řadě a nakonec uzavřel na hodnotě 27 755 b., odepsal tak 1,3 %.
Australská centrální banka (RBA) dnes přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb. Tentokrát se hlavní australská úroková sazba posunula o čtvrt procentního bodu níže na 2 %, což představuje historické minimum. Tento krok však neměl na tamní akciový trh výraznější dopad. Dnešní snížení sazeb očekávalo 25/29 analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Australská centrální banka se tímto krokem snaží podpořit ekonomiku, která se aktuálně nachází pod svým potenciálem, především kvůli nízkým cenám železné rudy. Australská vláda, dle posledních prohlášení, na expanzivní monetární politiku fiskálním stimulem nenaváže. Státní rozpočet by měl být zveřejněn příští úterý (12.5.).
Japonský Nikkei 225 +0,06 % na 19531,63 b.
Hongkongský Hang Seng -1,31 % na 27755,54 b.
Čínský Shanghai Composite -4,06 % na 4298,365 b.
Jihokorejský Kospi +0,24 % na 2132,23 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,02 % na 5826,52 b.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavřela páteční seanci růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- USA: Spotřebitelská důvěra v srpnu podle předběžných dat na -15,5 b. při očekávání -16,0 b.
- USA: PMI ve službách v srpnu podle předběžných dat na 56,0 b. při očekávání 54,0 b.
- Wall Street otevírá páteční seanci růstem, dluhopisový trh se stabilizuje
- Americké futures indikují otevření trhu v zelených číslech
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,21 %), měď (+2,17 %) a zlato (+1,77 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči CZK o 0,22 % na USD/CZK 20,61
- Eurozóna: PMI ve výrobě dosáhl v srpnu podle předběžných dat 52,8 b. při očekávání 51,8 b.
- Německo: Index PMI ve službách v srpnu podle předběžných dat na 48,5 b. při očekávání 50,1 b.




