Výrobce stavební techniky Caterpillar představil výsledky za 1Q a zvýšil výhled zisku
Největší světový výrobce stavení techniky Caterpillar představil výsledky za první čtvrtletí, které pozitivně podpořily prodeje v Severní Americe a nečekaně dobré výsledky energetické a dopravní divize.
Tržby a výnosy Caterpillaru v 1Q meziročně klesly na 12,702 mld. z 13,241 mld. USD za stejné období loňska kvůli horším výsledkům divizím těžební a stavební techniky. Naopak se dařilo divizi energie a stavebnictví, ačkoliv společnost neočekává pokračování tohoto trendu vzhledem k útlumu investic těžařů ropy, který by se měl projevit již ve 2Q. Z geografických oblastí společnost zaznamenala růst pouze v Severní Americe (y/y + 9%), ve zbylých oblastech zaznamenala dvouciferný propad.
Čistý zisk meziročně vzrostl na 1,111 mld. USD (1,81 USD na akcii) z 922 mil. USD (1,44 USD).
Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali tržby ve výši 12,581 mld. USD a čistý zisk na akcii ve výši 1,326 USD.
Provozní zisk stavební divize meziročně vzrostl o 8 %, ještě lépe se dařilo divizi energie a dopravy (y/y +18 %), propad postihl naopak divizi těžebního vybavení (y/y -41 %).
Nedokončené zakázky ke konci čtvrtletí klesly na 16,5 mld. USD (y/y -2,8 mld. USD, q/q -0,8 mld. USD) kvůli nižším objednávkám ze stavebnictví a těžařství.
Společnost zvýšila svůj výhled očištěného zisku pro letošní rok o 0,25 USD oproti lednovému výhledu na 5 USD/akcie. Tržby společnost očekává ve výši 50 mld. USD. Zároveň však společnost očekává zvýšení nákladů na restrukturalizaci o 100 mil. USD na 250 mil. USD vzhledem k situaci ve výrobě těžebních zařízení, kterou omezuje kvůli nižší poptávce mimo Severní Ameriku. Tržby i zisk by měly být ve zbylých čtvrtletích roku nižší oproti 1Q, společnost očekává i sezónní zvýšení nákladů.
Společnost v 1Q uskutečnila zpětný výkup akcií v hodnotě 400 mil. USD v rámci 10miliardového plánu schváleného v loňském roce.
Titul (CAT) po výsledsích oslabuje o 0,48 %.
Zdroj: Caterpillar, Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Wall Street se obchoduje smíšeně na pozadí probíhající výsledkové sezóny
- Wall Street v úvodu čtvrtečního obchodování v záporu
- Caterpillar reportoval za 4Q, tržby byly meziročně vyšší o 18 %
- Wall Street před rozhodnutím Fedu roste, NVIDIA překonala tržní kapitalizaci 5 bil. USD
- Caterpillar reportoval výsledky za 2Q, cla negativně dopadají na ziskovost společnosti
Nejnovější:
- USA: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v květnu podle předběžných dat vzrostl na 55,3 b
- USA: Započatá výstavba v dubnu klesla na 1465 tis. při očekávání 1410 tis
- Vývoj cen komodit: Ropa (+2,94 %), stříbro (-1,29 %) a měď (-1,18 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,95
- USA: Index výrobní aktivity filadelfského Fedu v květnu klesl na -0,4 b. při očekávání 17,6 b
- Americké futures kontrakty oslabují
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 16. květnu na 209 tis. při očekávání 210 tis
- Maloobchodní gigant Walmart vykázal tržby za 1Q nad odhady, výhled zisku na 2Q však zklamal
- Pondělní svátek v USA
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,67 %), kukuřice (-0,97 %), měď (-0,9 %)




