Asijské akcie dnes navázaly na růst z předchozích týdnů
V růstové rally pokračoval čínský Shanghai Composite, který si připsal 2,2 % a posunul sedmileté maximum na 4121 b. Stalo se tak navzdory dnes zveřejněné obchodní bilanci za březen, která skončila v přebytku 3,1 mld. USD a poukázala tak na stagnaci ekonomiky (analytici oslovení agenturou Bloomberg v průměru očekávali přebytek 40 mld. USD). Čínské exporty v březnu meziročně klesly o 15 %, importy za stejné období poklesly o 12,7 %. Analytici oslovení deníkem The Wall Street Journal očekávali 10% růst exportů a 12% propad importů.
Celkový pokles dovozu se však netýká některých komodit. Dovoz železné rudy vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 2,4 % na 80 tun denně. Dovážené množství ropy vzrostlo ve stejném období dokonce o 7,5 % na 6,5 mil. barelů denně.
Společně s Šanghají rostl i Hongkong, který si připsal dokonce 2,3 % (měřeno indexem Hang Seng). Obě burzy plánují vzájemné zvýšení kvót pro investory.
Japonský Nikkei 225 -0,01 % na 19905,46 b.
Hongkongský Hang Seng +2,27 % na 27892,53 b.
Čínský Shanghai Composite +2,16 % na 4121,2667 b.
Jihokorejský Kospi +0,53 % na 2098,92 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,14 % na 5960,3 b.
Zdroj: Reuters, Bloomberg, MarketWatch
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Smíšený závěr v USA
- Americké indexy nadále klesají
- DAX neudržel v pátek zisky a zakončuje seanci poklesem
- Colt oznámil výsledky emise dluhopisů, celkem upsal 6 mld. Kč
- USA: Index spotřebitelské důvěy University of Michigan v listopadu dle předběžných dat na 50,3 b.
- Smíšený vývoj na pražské burze, index PX +0,35 %
- Wall Street otevírá v červeném, výsledková sezóna pokračuje
- Gen Digital: Evercore ISI zvyšuje cílovou cenu z 35 USD na 37 USD se stávajícím doporučením
- Americké futures kontrakty ztrácí
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,47 %), stříbro (+0,96 %) a ropa (+0,93 %)




