Produkce surové ropy v minulém týdnu se zvýšila pouze o 3 tisíce barelů denně
Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil středeční údaje z ropného trhu. Produkce v týdnu končícím 20. března se zvýšila pouze o 3 tisíce barelů na 9,422 mil. barelů denně. V týdnu končícím 13. března se produkce zvýšila o 53 tisíc barelů. Nicméně je předčasné očekávat, že v USA dosáhli produkčního maxima, když EIA očekává produkční maximum až v dubnu. Je proto vhodné sledovat vývoj produkce v příštích týdnech.
Zásoby ropy se zvýšily o 8,17 mil. barelů na 466,68 mil. barelů, zatímco zásoby v Cushingu vzrostly o 1,91 mil. barelů na 56,31 mil. barelů. Pracovní kapacita zásobníků v Cushingu je přibližně 71 mil., pokud by se zásobníky naplnily, tak by mohlo dojít k poklesu cen ropy. Na druhé straně v jiných oblastech USA, obzvlášť v oblasti Mexického zálivu, je stále volná kapacita, u které se neočekává, že by se mohla zaplnit.
V jiných zemích jsou zásobníky téměř plné, například podle Financial Times v Číně jsou téměř zaplněné komerční a strategické zásobníky. Podle analytiků Commerzbank Čína v blízké budoucnosti bude nakupovat méně ropy, což je jedním z faktorů, který bude negativně působit na cenu ropy. Čína importovala rekordní objem ropy v prosinci loňského roku díky nízkým cenám.
Zdroj: EIA, Financial Times
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zábavní společnost Walt Disney zveřejnila výsledky hospodaření a mírně navýšila celoroční výhled
- Dax uzavírá středu růstem, výsledky představila Vonovia, Bayer, či Zalando
- Index Dow Jones se drží v kladných úrovních.
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 1. srpnu poklesly o 3029 tis. barelů
- Uber reportoval výsledky za 2Q a oznámil zpětné odkupy ve výši 20 mld. USD
- Pražská burza navýšila historické maximum
- Wall Street se obchoduje smíšeně, výsledková sezóna pokračuje
- Americké futures kontrakty mírně posilují
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,43 %), ropa (+1,27 %), měď (+0,87 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,57