Asie zahajuje týden růstem, Shanghai Composite (+2 %)
Japonský Nikkei 225 +0,99 % na 19754,36 b.
Hongkongský Hang Seng +0,49 % na 24494,51 b.
Čínský Shanghai Composite +1,95 % na 3687,8125 b.
Jihokorejský Kospi -0,03 % na 2036,59 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,32 % na 5956,137 b.
Čínské akcie pokračují v růstovém trendu z posledních týdnů. Shanghai Composite v pátek překonal hranici 3600 b. (sedmileté maximum). Dnes index rostl o další 2 %, za poslední měsíc si Shanghai Composite připsal úctyhodných 14 %. Šanghajským akciím dnes pomohl především projev čínského regulátora pro obchodování s cennými papíry, který označil silný růst tamního akciového trhu za racionální a dobře reflektující zlepšující se ekonomické podmínky. Zároveň bylo zahájeno jednání se společnostmi MSCI a FTSE International o zařazení čínských blue-chip akcií do vybraných indexů, které tyto společnosti sestavují.
Střídmým růstem zahájil týden hongkongský Hang Seng. Dařilo se především developerům operujícím v kontinentální Číně (China Resources Land +3 %, China Overseas Land & Investment +3,6 %), které potěšily zprávy o připravované podpoře realitního trhu. Dle tohoto návrhu by lidé financující první bydlení hypotékou z veřejného bytového fondu měli získat 20% slevu.
Pozitivní sentiment vládl i v Japonsku – Nikkei poskočil o 1 % výše, čímž opět o kousek posunul 15-leté maximum a výrazně se přiblížil k magické metě 20 000 b. Mezi tituly s nejvýraznějším růstem dnes patří Toshiba (+6,4 %), Sharp (+4,6 %) a Aeon (+5 %).
Nervozita dnes vládla akciovému trhu v Austrálii, který se nacházel na dostřel sedmiletých maxim. Tématem dne bylo, zda index S&P/ASX 200 dokáže prorazit psychologickou hranici 6000 b. Těsně po openu, kdy se vyšplhal až na hodnotu 5995 b. to vypadalo, že hranice 6000 b. padne bez větších potíží, poté se však sentiment trhu obrátil a výše zmíněný index nakonec uzavřel se ztrátou -0,3 %.
Zdroj: Reuters, MarketWatch, Investing.com
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii