Pegas Nonwovens: výsledky za 4Q 2014 (komentář)
Společnost Pegas svými výsledky za 4Q 2014 překonala jak naše očekávání, tak odhady trhu. Výnosy meziročně vzrostly o 10,4 % na 58,8 mil. EUR, zatímco náš odhad i tržní konsensus byl posazen na úrovni 55,9 mil. EUR. Hlavním důvodem lepších než očekávaných výnosů byla vyšší než námi předpokládaná produkce, když my jsme prognózovali 25,5 tis. tun, zatímco Pegas vykázal 26,3 tis. tun. Příznivě se tak vyvíjela výroba nejen v egyptské lince, ale i v ostatních tuzemských výrobních linkách. Pozitivní vývoj výnosů se tak příznivě projevil do provozních zisků, když EBITDA za 4Q 2014 meziročně vzrostla o 23,8 % na 13,2 mil. EUR (my jsme predikovali 11,5 mil. EUR, trh očekával 11,8 mil. EUR) a zisk EBIT stoupl o 34,9 % y/y na 9,2 mil. EUR. Na úrovni konečného výsledku hospodaření Pegas dosáhl za 4Q 2014 čistého zisku 7,6 mil. EUR a díky dobré výkonnosti na provozní úrovni hospodaření a příznivějším kurzovým vlivům překonal jak naše očekávání (6,2 mil. EUR), tak odhad trhu (6,3 mil. EUR).
Společnost dále zveřejnila výhled EBITDA na letošní rok. Předpokládá EBITDA v rozmezí 44 mil. EUR až 48,5 mil. EUR (což znamená -6,8 % až +2,8 % y/y). To mírně zklamalo naše očekávání, když jsme předpokládali EBITDA 47 – 48 mil. EUR. Dále management oznámil, že plánuje navrhnout letošní dividendu ve výši 1,15 EUR na akcii, meziročně vyšší o 5 eurocentů. Tato navržená dividenda je v souladu s naším očekáváním.
V celkovém kontextu hodnotíme dnešní zprávu mírně pozitivně, cena akcie by tak dnešní obchodování mohla zahájit v kladném teritoriu.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,26
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,16 %), ropa (-1,0 %), stříbro (-0,87 %)
- Frankfurtská burza na začátku obchodování mírně posiluje
- Pražská burza otevírá beze změny
- ČR: Index exportních cen v květnu meziročně vzrostl o 0,8 %
- ČR: Index CPI v červnu podle konečných dat meziročně zůstal na 1,5 %
- Technologie podporují růst asijských akcií, SK Hynix získá 26,5 mld. USD při ceně 149 USD za ADR
- CSG: Jefferies snižuje cílovou cenu z 30 EUR na 25 EUR se stálým doporučením „Buy“
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty oscilují kolem nuly




