Americké akcie dnes mírně v zeleném
Po včerejším velkém poklesu, způsobeným především rostoucími obavy ze silného dolaru, se dnes zámořské akcie obchodují v mírně kladných číslech, index S&P 500 se pohybuje v úzkém pásmu 2040 až 2050 bodů a aktuálně posiluje o 0,1%. Nasdaq je momentálně na záporné nule a Dow Jones přidává 0,1%.
Neustále posilující americký dolar dělá vrásky na čele řadě investorů, především těm, kteří preferují exportně zaměřené US firmy. Analytici snižují ziskové predikce, což se samozřejmě také projevuje na tržním ocenění samotných společností. Je vidět, že v USA panuje na trzích poněkud odlišná nálada, než například v EU. Po včerejším velkém propadu se dnes investoři zpět do pozic příliš nehrnou a spíše vyčkávají, zda přeci jenom nedojde k nějakému ještě většímu výprodeji, který by mohl u S&P 500 sahat přinejmenším někde k 2000 bodů. Naopak v Evropě vidíme po každém menším zaváhání mnohem větší růsty v následujících dnech, což lze ve velké míře přičítat vlivu QE. Většina hlavních sektorů se dnes obchoduje v plusových hodnotách, nejvíce finanční tituly (+0,9%). Ztrácí pouze necyklické spotřební zboží (-0,5%) a mírně také utility a IT sektor (oba -0,1%).
Akcie Apple (AAPL) ztrácejí půl procenta, služby jako iTunes, App Store a další mají technické problémy, které brání zákazníkům v realizaci nákupů. V podstatě celý včerejší propad dnes maže (+3%) výrobce čipů Intel (INTC), který dle dnešních zpráv bude poskytovat v roce 2016 součástky do telefonů iPhone a částečně nahradí konkurenta Qualcomm. Přestože akcie Pandora A/S zvyšují na domácí burze v Kodani svá historická maxima, vlivem posilujícího dolaru ADR PNDZY obchodované v zámoří v posledních dnech spíše mírně klesá (dnes -0,9%). Ropa ztrácí přes 1%, což svědčí leteckým společnostem, akcie Delta Air Lines (DAL) posilují o 1,4% a American Airlines (AAL) rostou o 1,6%. Zlato se obchoduje těsně nad cenou 1 150 dolarů za unci a dnes odevzdává 0,9%.
Tomáš Plundra, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci poklesem o -0,28 %.
- Frankfurtská burza následovala ostatní trhy a zakončuje středu v červeném
- Index Dow Jones se drží v červených úrovních.
- Pražská burza klesala s napětím ve světě
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 3. červenci vzrostly o 2998 tis. barelů
- USA: Velkoobchodní zásoby v květnu podle konečných dat meziměsíčně vzrostly o 0,1 %
- Wall Street oslabuje, cena ropy po Trumpových výrocích roste
- Americké futures kontrakty odepisují
- Vývoj cen komodit: Ropa (+4,51 %), stříbro (-3,85 %) a měď (-2,21 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,24




