ECB zvýšila výhled ekonomiky eurozóny, letos očekává růst HDP o 1,5 %
Makroekonomický tým ECB zveřejnil optimističtější výhled vývoje ekonomiky eurozóny. HDP by měl letos vzrůst o 1,5 %, inflace dáshnout 0,0 %.
Makroekonomický tým ECB zvýšil výhled HDP eurozóny, v letošním roce tak očekává růst o 1,5 %, v roce 2016 o 1,9 %. První výhled pro rok 2017 očekává růst o 2,1 %. Prosincový výhled ekonomických podmínek z dílny ECB očekával růst hrubého domácího produktu o 1,0 % letos a o 1,5 % v roce 2016. Na ekonomice se pozitivně projevuje pokles cen ropy a oslabení kurzu eura.
Inflace měřená harmonizovanými indexy spotřebitelských cen CPI (HICP) by měla být v následujících měsících velmi nízká nebo záporná vzhledem k poklesu cen ropy od července loňského roku. Monetární uvolňování ECB a oslabení kurzu za předpokladu mírně rostoucích cen ropy by se mělo na inflaci pozvolně projevovat později v letošním roce. Inflace by tak měla dosáhnout 0,0 % v letošním roce, 1,5 % v roce 2016 a 1,8 % v roce 2017.
Zdroj: Evropská centrální banka
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci poklesem o -0,28 %.
- Frankfurtská burza následovala ostatní trhy a zakončuje středu v červeném
- Index Dow Jones se drží v červených úrovních.
- Pražská burza klesala s napětím ve světě
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 3. červenci vzrostly o 2998 tis. barelů
- USA: Velkoobchodní zásoby v květnu podle konečných dat meziměsíčně vzrostly o 0,1 %
- Wall Street oslabuje, cena ropy po Trumpových výrocích roste
- Americké futures kontrakty odepisují
- Vývoj cen komodit: Ropa (+4,51 %), stříbro (-3,85 %) a měď (-2,21 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,24




