Polsko: Premiérka Kopacz zamýšlí náklady posílení franku převést na banky, PGNiG plánuje expanzi
Index WIG20 ztrácí 1,11 % na 2293,88 b.
PGNiG (PGN; +0,23 %) plánuje akvizice v zahraničí, aby tak zvýšila svou produkci ropného ekvivalentu na nejméně 150 tis. barelů denně ze současných 90 tis. Poohlíží se proto v Saudské Arábii, Ománu, Pákistáni a dalších asijských zemích, zvažuje také investice v Chorvatsku a Rumunsku. Zbigniew Skrzypkiewicz, zástupce generálního ředitele společnosti, pro deník Rzeczpospolita také uvedl, že společnost letos plánuje tři horizontální vrty pro těžbu břidlicového plynu v Polsku. V úvodu příštího roku společnost také bude znát komerční potenciál těžby břidlivocého plynu v Předním Pomořansku.
Ewa Kopacz, polská premiérka, uvedla, že na konci tohoto týdne zveřejní nabídky pomoci držitelům hypoték ve švýcarských francích. Pravděpodobně budou zahrnovat konverzi hypoték do polských zlotých, náklady by měly nést banky, nikoliv rozpočet. Kopacz také bude usilovat o co nejrychlejší řešení situace. Podle údajů polského regulátora z listopadu bylo 46 % půjček polských domácností ve francích. Polský bankovní sektor reaguje poklesem, nejhůře si vede mBank (MBK; -4,24 %) a PKO Bank (PKO; -2,67 %), odolává Bank Pekao (PEO; +0,89 %).
Nedaří se ani primárnímu sektoru: uhelná JSW (JSW) ztrácí 2,94 %, zemědělský Kernel (KER) klesá o 3,48 %, producent mědi a lehkých kovů KGHM (KGH) odevzdává 3,46 %.
V strmém růstu pokračuje operátor Orange Polska (OPL; +4,63 %), od 21. ledna si připsal téměř 11 %.
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavřela úterní obchodování v zelených číslech
- Pražská burza překonala hranici 2800 bodů
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v srpnu klesla na 89,4 b. při očekávání 90,2 b.
- USA: Prodeje nových domů v červenci dosáhly 607 tis. při očekávání 620 tis.
- USA: Index výrobní aktivity richmondského Fedu v srpnu na 4 b. při očekávání 7 b.
- Wall Street v úvodu úterní seance posiluje, výsledky Dick’s Sporting Goods zaostaly za odhady
- USA: Index cen domů FHFA v červnu meziměsíčně stagnoval při očekávání růstu o 0,2 %
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhů v zelených číslech
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,91 %), pšenice (-1,93 %), zemní plyn (-1,09 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,66




