ČEZ odeslal vyjádření zájmu o koupi podílu ve společnosti Slovenské elektrárne
ČEZ dnes po uzavření trhu ve své tiskové zprávě oznámil, že společnosti Enel odeslal vyjádření zájmu o koupi 66% podílu v energetické firmě Slovenské elektrárne (SE). Mělo by se jednat o zaslání nezávazné nabídky, když Enel stanovil termín právě do dneška 19. listopadu. Bližší podrobnosti nebyly společností ČEZ zveřejněny. ČEZ jen oznámil, že v dopise vyjádřil potřebu detailní analýzy a řešení otevřených otázek spojených s výstavbou jaderné elektrárny Mochovce.
O zájmu ČEZu o podíl v SE se již hovoří několik měsíců (samotný management ČEZu poměrně otevřeně naznačoval zájem; již v minulých týdnech měly proběhnout jednání mezi ČEZem a představiteli slovenské vlády, která v SE drží 34 %), podání nezávazné nabídky by tak nemělo být pro trhy překvapením. Zprávu hodnotíme neutrálně, zítra při otevření trhu tak neočekáváme zásadnější reakci akcií ČEZu.
Jak jsme již komentovali v minulém týdnu, problematika dostavby Mochovců bude zřejmě zásadní a klíčová. Dostavba této jaderné elektrárny podle našeho názoru představuje největší riziko pro budoucí hospodaření SE. Domníváme se, že bez získání určitých garancí ze strany slovenské vlády spojených s dostavbou elektrárny, je akvizice 66% podílu v SE spíše méně pravděpodobná.
ČEZ není zřejmě jediný, kdo podal nezávaznou nabídku italskému Enelu. Enel není konkrétní, nicméně odhadujeme, že o podíl se mohou ucházet včetně ČEZu zhruba tři až čtyři společnosti (již dříve se spekulovalo o zájmu EPH či ruských společností, svoji roli může sehrát rovněž slovenská vláda).
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Finální studie proveditelnosti potvrdila realizovatelnost projektu těžby a zpracování lithia
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snižuje cílovou cenu na 910,6 Kč se stálým doporučením „sell“
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 990 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
- ČEZ: konferenční hovor s managementem
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavřela pondělní obchodování v kosmetickém poklesu
- Pražská burza v pondělí rostla, v čele Colt
- Wall Street otevírá obchodní týden pozitivně naladěna
- USA: Index aktivity Chicago Fed v září na -0,21 b. při očekávání -0,17 b.
- Paramount Skydance v upravené nabídce na Warner Bros. Discovery garantuje podporu Larryho Ellisona
- Americké futures indikují otevření trhu v plusu
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,99 %), stříbro (+2,23 %), ropa (+2,0 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,71
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP (USA), spotřebitelská důvěra (ČR, USA),..
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,32




